Ako často meniť zubnú kefku | CURAPROX

Viete, že treba kúpiť nový šampón alebo zubnú pastu, keď sa minú. Ako však viete, že je čas na výmenu vašej zubnej kefky?

Úvod

Vymieňajte svoju zubnú kefku pravidelne

Povieme vám, ako často by ste mali meniť svoju zubnú kefku, aby ste sa uistili, že bude plniť svoju funkciu a nespôsobí problémy vašim ústam ani celkovému zdraviu.

Zubná kefka je nástroj ústnej hygieny, ktorý by sa mal používať približne tri mesiace. Existujú dva dôležité dôvody, prečo je potrebné meniť zubnú kefku pravidelne: po prvé, dôsledkom mechanického opotrebovania sa vlákna začínajú ohýbať, čo po čase vedie k neúčinnému odstraňovaniu zubného povlaku. Druhou príčinou je rýchle ukladanie baktérií, ktoré majú tendenciu rýchlejšie sa šíriť vo vlhkom prostredí.

Krok 1

Po každom použití opláchnite a nechajte vyschnúť

Je tiež dôležité, aby ste po každom použití zubnú kefku vypláchli pod prúdom vody a nechali ju vyschnúť vo vertikálnej pozícii.

Zubnú kefku doma nikdy nazakrývajte: plastové krytky sú určené len na ochranu kefky pred zašpinením pri cestovaní. Ak budete na vašu kefku permanentne umiestňovať krytku, môže to viesť k nárastu veľkého počtu baktérií na povrchu kefky aj na samotnom kryte. Navyše, bránite tak vláknam, aby dôsledne vyschli, čím sa vytvára ideálne prostredie pre rozmnožovanie baktérií.

Nechajte svoju kefku vyschnúť vo vertikálnej pozícii

Krok 2

Znaky opotrebovania na vašej zubnej kefke

Je možné, že pri čistení používate prílišný tlak

Nemyslite si, že zubné kefky s veľkým počtom jemných vlákien sa opotrebovávajú rýchlejšie. Sú navrhnuté a testované tak, aby udržali zuby zdravé počas troch mesiacov každodenného používania kefky, pri zachovaní si kompaktného tvaru čistiacej plochy.

V prípade, že vlákna vašej zubnej kefky sú rozstrapkané a sú ohnuté už po niekoľkých dňoch alebo týždňoch používania, pravdepodobne niekde robíte chybu. Zubná kefka, ktorá sa opotrebuje príliš rýchlo, je často výsledkom vyvíjania prílišného tlaku pri čistení.

Príliš veľa tlaku alebo nesprávna technika čistenia

Aby ste robili veci správne, prečítajte si inštrukcie, ako používať zubnú kefku správne, a tak predchádzali jej rýchlemu opotrebovaniu, prípadne aj poškodeniu vašich zubov a ďasien. O správnom používaní zubnej kefky sa môžete tiež informovať u vášho zubného lekára alebo dentálneho hygienika

Krok 3

Po prekonaní choroby vašu zubnú kefku vymeňte

Ak ste v nedávnej dobe prekonali chorobu, je vhodné, aby ste svoju zubnú kefku vymenili. Dokonca aj vtedy, ak sa zdá byť ešte v poriadku. Ak ste prekonali bežnú nádchu alebo inú infekčnú chorobu, neváhajte a vymeňte pôvodnú kefku za novú, aby ste predišli reinfikovaniu sa.

Vymeňte svoju zubnú kefku po prekonaní choroby

Tri veci, ktoré si treba zapamätať

Opotrebovaná zubná kefka nečistí vaše zuby účinne

1. Vymieňajte svoju zubnú kefku približne každé tri mesiace, aby ste sa vyhli ohnutým vláknam a hromadeniu baktérií.

2. Nevyvíjajte prílišný tlak pri čistení. Zubná kefka sa často opotrebuje príliš rýchlo v dôsledku používania prílišného tlaku alebo nevhodnej techniky čistenia.

3. Po prekonaní choroby vymeňte svoju zubnú kefku za novú. V prípade, že tak neurobíte, choroba sa môže vrátiť práve vďaka vašej zubnej kefke.