Starostlivosť o ďasná: podrobný sprievodca

Starostlivosť o vaše ďasná je nevyhnutná, ak si chcete užívať zdravý úsmev, ktorý prospieva celému telu. Ukážeme vám ako.

Prečo tento sprievodca?

Starostlivosť o vaše ďasná

Ste na tom správnom mieste ak:

  • Občas cítite, že vaše ďasná sú opuchnuté alebo citlivé alebo ak ste si všimli po čistení krvácanie.
  • Chcete si osvojiť tie najlepšie spôsoby ako sa starať o vaše ďasná a ako predchádzať problémom s ďasnami. (Dokázali sme pomôcť miliónom ľudí v starostlivosti o ústne zdravie a vyškolili sme desiatky tisíc zubných lekárov v poskytovaní prevencie po celom svete.) 
  • Máte obavy, že vaše ďasná ustupujú a chcete vedieť, či sa s tým dá niečo robiť. 

Krok 1

Čo je ochorenie ďasien?

Oboznámte sa s ochoreniami ďasien a rizikami zápalu ďasien a parodontitídy.

Krvácanie ďasien

Možno ste si všimli červené stopy pri zahryznutí do jablka. Nie ste v tom sami. Krvácanie ďasien je veľmi bežné. Avšak je potrebné považovať to za varovný signál a nie zatvárať si pred tým oči.

Zápálené ďasná - gingivitída

Môže to znamenať, že už máte počiatočné štádium ochorenia ďasien, známeho ako zápal ďasien (ďalšie symptómy môžu zahŕňať tmavočervené ďasná, mäkké a citlivé ďasná a zápach z úst). Hlavnou príčinou zápalu ďasien je hromadenie bakteriálneho povlaku. Čítajte ďalej a zistite, ako liečiť zapálené ďasná.

DȎLEŽITÉ:  Dobrou správou je, že v mnohých prípadoch je možné zápal ďasien liečiť a tiež mu predchádzať dodržiavaním správnych návykov ústneho zdravia.

Je tiež dôležité chodiť na pravidelné návštevy k vášmu zubnému lekárovi a dentálnemu hygienikovi.

Parodontitída - Periodontitis

Ak nie je zápal ďasien liečený, môže viesť k parodontitíde – zápalu tkanív, ktoré držia zuby na mieste. V prípade neliečenia parodontitídy hrozí ustupovanie závesného aparátu a strata zubov. V prípade akýchkoľvek podozrení prosíme, aby ste navštívili svojho zubného lekára. 

Krok 2

Čistenie správnym spôsobom

Používajte jemnú a účinnú zubnú kefku a správnu techniku čistenia.

Udržujte si zdravé ďasná, čím si sami vytvoríte vynikajúci základ pre zdravé ústa. Skvelým začiatkom je pochopiť nasledujúce riadky.

Predstava, že by sme si mali čistiť zuby veľkým tlakom a tvrdou kefkou jednoducho nie je správna. Sulkus – žliabok medzi zubami a ďasnami – je živnou pôdou pre baktérie, ktoré vytvárajú povlak. Avšak s tvrdou kefkou je čistenie veľmi náročné, keďže tvrdé štetiny sa jednoducho nevedia prispôsobiť štruktúrovanému povrchu žliabku.

Toto môže viesť k dvom nešťastným scenárom:

  1. Žliabok sa zaplní baktériami a začína zápal.

  2. Keďže čistenie ďasnového žliabku je s tvrdou zubnou kefkou náročné, mnoho ľudí vyčistí oblasť okolo žliabku, ale s prílišným tlakom. V takomto prípade je žliabok čistý a zdravý, no dochádza k poškodeniu ďasien.


Ustupujúce ďasná

Obidva scenáre môžu viesť k ustupovaniu ďasien.

Ide o odhaľovanie krčku zuba, ktorý sa nachádza medzi korunkou zuba a jeho koreňom, čo môže viesť k citlivým zuboch. Po tomto štádiu nasleduje zubný kaz, infekcia, zápal ďasien, parodontitída či dokonca aj strata zubu.

V prípade ustupujúcich ďasien navštívte svojho zubného lekára.

Našťastie tým, že sa dozviete ako si správne čistiť zuby, sa môžete vyhnúť ďalšiemu zhoršovaniu stavu.


‘Ďasná túto zubnú kefku milujú’

Ďasná sú mäkké a potrebujú šetrné čistenie. To je dôvod, prečo dentálni odborníci odporúčajú jemné a mäkké vlákna. A v poriadne veľkom počte! 

Štýlová zubná kefka Curaprox CS 5460 dostala svoj názov podľa toho, že obsahuje 5 460 jemných a šetrných vlákien Curen® (namiesto bežných nylonových), každé s priemerom 0,1 mm. Tvoria mimoriadne hustý čistiaci povrch. Zubná kefka CS 5460 je z tohto dôvodu výnimočne účinná a bezpečná, poškodenie ďasien s ňou nehrozí. Veľký počet mäkkých vlákien zubnej kefky CS 5460 dokáže jemne a šetrne vyčistiť celý žliabok ďasien bez toho, aby došlo k akémukoľvek poškodeniu.

Preto ju odporúčajú zubní lekári, dentálni hygienici a zákazníci. To je tiež dôvod, prečo hrdo vyhlasujeme, že “ďasná túto zubnú kefku milujú”.

Ako si čistiť zuby

Správna technika čistenia je práve tak dôležitá ako používanie jemnej zubnej kefky.

Tu je náš podrobný sprievodca na čistenie jednoduchou a tou najlepšou technikou.

Používajte zubnú kefku CS 5460 spolu so zubnými pastami Curaprox Enzycal či Curaprox Be You, ktoré neobsahujú SLS a podporujú ochrannú funkciu slín. Zároveň sú z nich odstránené potenciálne škodlivé prísady, ktoré sú bežne používané v iných pastách na trhu.    

Toto je spôsob ako si čistiť zuby, ak chcete:

  • Udržiavať vaše zuby a ďasná zdravé a čisté a tiež predchádzať problémom s ďasnami.
  • Riešiť už existujúce problémy s ďasnami.  
  • Uistiť sa, že existujúce poškodenia sa nebudú zhoršovať.

Video pre správne čistenie

My odporúčame:

Krok 3

Používajte sonické kefky pre zdravé ďasná

Zvážte používanie sonickej zubnej kefky vytvorenej pre ľudí, ktorí trpia problémami s ďasnami alebo sa im chcú vyhnúť. 

Čo v prípade, že uprednostňujete elektrické zubné kefky? Je s nimi možné šetrne vyčistiť zraniteľné ďasná?

Rozhodne áno.

Hydrosonické zubné kefky Curaprox Hydrosonic PRO sú navrhnuté pre ľudí, ktorí trpia problémami ďasien alebo im chcú predchádzať.

Ako sa starať o vaše ďasná pomocou sonickej zubnej kefky 

Rovnako ako zubná kefka CS 5460, Hydrosonic PRO má mäkké vlákna Curen® a čistí s počtom do 42 000 kmitov za minútu.

Môžete ju bezpečne použiť priamo na čistenie okrajov ďasien, aby ste sa postarali o zapálené tkanivá ďasien alebo aby ste takýmto problémom predišli. 

Video pre profesionálne čistenie zubov

My odporúčame:

Krok 4

Medzizubné kefky

Spravte zásadný krok v starostlivosti o vaše ďasná. Siahnite po medzizubke.

Používanie medzizubných kefiek v spojení s kvalitnou zubnou kefkou spôsobí v starostlivosti o vaše ďasná malý zázrak.

Pomôže vám poradiť si so zápalom ďasien alebo udržať daný stav, aby sa nezhoršoval a odvrátiť riziko parodontitídy.  

Medzizubné priestory sú malé priestory medzi zubami, ktoré sú perfektným miestom pre usadzovanie a hromadenie zubného povlaku a následnú infekciu ďasien.

Usadzovanie často prebieha nekontrolovane, keďže zubná kefka sa na tieto miesta nedostane. 


Ako používať medzizubné kefky, aby ste si udržali vaše zuby zdravé a čo očakávať  

Pre každý medzizubný priestor.

Vložte medzizubnú kefku Curaprox CPS prime do medzizubného priestoru. Potom ju vytiahnite von. To je všetko. Vlákna odstránili povlak, vy opláchnite kefku a pokračujte do ďalšieho priestoru. Zistite viac o tom, ako používať medzizubnú kefku v našom kompletnom sprievodcovi.

Pri prvom použití medzizubných kefiek môžete spozorovať trochu menšie krvácanie. Signalizuje zápal.


Ako znovu získať zdravé ďasná 

Nemajte obavy. Pokračujte v každodennom čistení medzizubných priestorov s medzizubkou správnej veľkosti. Do dvoch týždňov by mali zápal a krvácanie ustúpiť. (V opačnom prípade vyhľadajte vášho zubného lekára s prosbou o radu.)

So správnym výberom medzizubnej kefky vám poradí váš dentálny odborník. Príliš malá kefka nevyčistí priestor dostatočne. Ak je kefka príliš veľká, môže vaše ďasná poškodiť.

Video pre správne používanie

My odporúčame:

Krok 5

Ústna voda pre úľavu ďasien

Nájdite úľavu od akútneho zápalu ďasien so špeciálnou ústnou vodou.

V prípade, že trpíte na akútny zápal ďasien, pridajte dočasne k čisteniu medzizubkou aj vyplachovanie ústnou vodou Curaprox Perio Plus Regenerate.

Pomôže vám s regeneráciou tkanív a tiež bojuje s baktériami vďaka kombinácii Chlorhexidín diglukonátu (CHX), ktorý predpisujú zubní lekári už celé desaťročia a prírodnému bioflavonoidu Citrox®, získaného z výťažkov pomarančovníka horkého.

Dodržiavanie komplexnej starostlivosti o ústne zdravie znamená čistenie zubov dvakrát denne a používanie medzizubných kefiek raz denne. Je to ten najlepší spôsob ako predchádzať zápalom ďasien. 

My odporúčame:

Krok 6

Jednozväzková kefka pre líniu ďasien

Posuňte starostlivosť o ďasná na vyššiu úroveň prostredníctvom „sólo techniky“, špeciálnej čistiacej metódy.

Túto techniku navrhol odborník na prevenciu Jiří Sedelmayer a je zameraná na čistenie ďasnového žliabku s extrémnou presnosťou a bez akéhokoľvek poškodzovania ďasien.

Keď menej je viac!

Vykonávanie precíznych a šetrných pohybov pozdĺž línie ďasien s len minimálnym tlakom si vyžaduje trochu praxe. Avšak ak túto techniku raz vládnete, dentálni odborníci ju považujú za perfektný spôsob čistenia ďasnového žliabku a ťažko dostupných povrchov za stoličkami.

Starajte sa o svoje zuby a ďasná

Curaprox má pre vás jednozväzkovú zubnú kefku CS 1006 pre používanie sólo techniky

Povlak a ochorenia ďasien nemajú šancu.

Nadšení používatelia tejto zubnej kefky hovoria, že si CS 1006 užívajú, keďže je navrhnutá tak, že vlákna hlavičky na kefke perfektne kopírujú ďasnový žliabok, pričom si popri čistení môžu čítať knihu alebo pozerať film. Kefka je zároveň ideálna na dokonalé vyčistenie každého zuba zvlášť. 

Jiří Sedelmayer, ktorý zomrel v júli 2019, bol zakladateľom programu na individuálny tréning ústnej prevencie (iTOP), zameraný na vzdelávanie študentov a zubných odborníkov zameraný na správne kritériá a praktický prístup v prevencii ochorení. Jeho vplyv v zubnom lekárstve ostáva nedoceniteľný.

Video pre sólo techniku

My odporúčame:

Ďalšie informácie

Starostlivosť o ďasná a celkové zdravie

Prečo je starostlivosť o ďasná taká dôležitá pre celkové zdravie?

Niet pochýb o tom, že starostlivosť o vaše zuby a ďasná vedie k lepšiemu celkovému zdraviu.

V prípade, že sa bakteriálne toxíny v ústnej dutine dostanú cez zapálené ďasná do krvného obehu, môžete vystaviť svoje srdce, mozog, pľúca a imunitný systém nebezpečenstvu. 

Zubná lekárka a vedúca odborného vzdelávania Curaprox Ana Stevanović hovorí, že spojenie medzi zdravím ďasien a celkovým zdravím je “obojsmerná cesta”.

“Ústa sú spojené so zvyškom tela a nastal čas, aby sme začali vnímať obraz v celku”, hovorí.

“Neexistuje niečo ako ústne zdravie a celkové zdravie; existuje zdravie a bodka. Dobré návyky spojené s ústnym zdravím, založené na mechanickej kontrole povlaku, môžu zlepšiť zdravie celého tela.” 

Ana Stevanović
Vedúca odborného vzdelávania v Curaden AG