ÚSTNA VODA, KTORÁ ZNIŽUJE RIZIKO VÍRUSOVEJ INFEKCIE

V štúdii, ktorá je prvou svojho druhu, zistili vedci z Univerzity Claude Bernarda v Lyone, že ústna voda Perio Plus Regenerate znižuje riziko prenosu vírusu COVID-19. Ústna voda znižuje vírusovú nálož v ústach až o 71% už po jedinom vypláchnutí, čím pomáha imunitnému systému zvládať potenciálny nástup infekcie.

    Naše ústa sú akýmsi epicentrom šírenia koronavírusu - až pri 91,7% infikovaných ľuďoch sa vírus nachádzal aj v ich slinách. Navyše, prenos vírusu prostredníctvom slín je možný až do vzdialenosti 3 metre, dokonca aj v prípade asymptomatických pacientov. Vzhľadom k prítomnosti vírusu v ústach a možnému prenosu prostredníctvom čiastočiek slín je predstava ústnej vody, vyplachovanie ktorou by mohlo predchádzať infekcii, obzvlášť pre dentálnych profesionálom mimoriadne lákavá. Práve tieto fakty brali vedci na vedomie pri definovaní formulky, ktorá by znížila vírusovú nálož v ústach.

  Nová formulka

  Pri hľadaní efektívnej antivirotickej ústnej vody identifikovali vedci dve látky, ktoré sú - v kombinácii jednej s druhou - prísľubom pri redukcii množstva COVID-19 v ústach: β-cyclodextrín and Citrox®. Citrox® je v oblasti produktov ústneho zdravia novinkou. Ide o zmes prírodných látok, ktorá má širokospektrálny antimikrobiálny účinok bez toho, že by narúšala prirodzenú rovnováhu v ústnej dutine.

  Stačí jedno vypláchnutie

  176 pacientov s COVID-19, ktorí sa zúčastnili štúdie, si počas týždňa vyplachovali trikrát denne ústa s vodou Perio Plus Regenerate. Vedci zistili, že už jediné vypláchnutie malo významný účinok - po 4 hodinách od výplachu bolo množstvo vírusu v ústach znížené o 71%. Po siedmich dňoch mala ústna voda obzvlášť veľký prínos v znížení vírusovej nálože v slinách tých pacientov, u ktorých bola na začiatku veľmi vysoká.

  Prelomové zistenie

  Tento objav je prvou in vivo štúdiou, ktorá demonštruje potláčanie infekcie vírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Podľa spoluautora štúdie prof. Denisa Bourgeoisa predstavuje Perio Plus Regenerate akúsi bariéru proti šíreniu vírusu. “Jedna minúta vyplachovania s ústnou vodou obsahujúcou β-cyclodextrín and Citrox redukuje prítomnosť vírusu COVID-19 o 71%,” vysvetľuje tento odborník a dodáva: “Tým sa výrazne znižuje riziko nákazy koronavírusom prostredníctvom slín.”

  Toto zistenie je dôležitým prvkom v boji proti pandémii ochorenia COVID-19, ale aj pre budúce antivirotické preventívne opatrenia. Či už doma alebo v klinickom prostredí, antivirotické ústne vody by mohli hrať dôležitú rolu pri znižovaní všeobecného rizika kontaminácie.