Prečítajte si prepis epizódy z podcastu Medzi nami zubami.
Tomáš Olšiak: Ahojte, vítam vás pri ďalšom diely podcastu Medzi nami zubami, ktorý vám prináša značka Curaprox. Ja som Tomáš Olšiak a v Curaprox Slovensko sa venujem marketingovej komunikácii. Mojím dnešným hosťom je pán doktor Pavol Andel, zubný lekár špecializujúci sa na ortodonciu. Ahoj, Pali.
MUDr. Pavol Andel: Ahoj.
S Palim sa budeme rozprávať o zaujímavej a veľmi aktuálnej téme, a síce, ako sa vyznať v elektrických kefkách, ako si z nich vybrať. Aktuálna téma je to aj preto, pretože aj podľa štatistík na Slovensku je v segmente elektroniky elektrická kefka jedným z najrýchlejšie rastúcich produktov momentálne za posledné roky, a myslím si, že podobne to je asi v mnohých aj iných krajinách. Zaujímavé na tom je to, že elektrická kefka je v podstate niečo, čo stojí násobne viac ako manuálna kefka. To znamená, že ako kebyže ľudia si teraz húfne začali kupovať niečo, čo urobí to isté, ako im urobí niečo za pár eur. Predpokladám, že motivácia ľudí okrem iného je to, že sonická, respektíve elektrická kefka, že im vyčistí zuby lepšie. Tak moja prvá otázka na teba ako odborníka je - naozaj mi elektrická kefka vyčistí zuby lepšie?
Tak elektrická zubná kefka, ty poznáš ako ja rád komunikujem elektrickú zubnú kefku, a to je, že ona je ako elektrobicykel. To znamená, že som schopný sa dostať na mechanickom alebo na bicykli bez elektro na rovnaké miesto ako s elektrobicyklom? Áno, som, len to potrebuje ako keby viac námahy. To znamená, že elektrická zubná kefka je v zásade ako elektrobajk. Nie je to motorka, že by to čistilo samé, a potrebujem čistiť, ale uľahčé to to čistenie. Takže v zásade všetky elektrické kefky od začiatku, odkedy boli vymyslené, tak boli určené na to, aby nám uľahčili tú dennú rutinu. Rutinu, ktorú málokto z nás má rád, málokto sa na ňu teší. To znamená, že ak chceme to urobiť možno trošku také atraktívnejšie nejako tp čistenie zubov.
To znamená, že pointa nie je to, že by mi elektrická kefka vyčistila zuby lepšie, respektíve s manuálnou kefkou viem dosiahnuť rovnako dokonale čisté zuby, ale cesta k tomu výsledku je oveľa jednoduchšia s elektrickou kefkou, tak?
Áno. V podstate je to správne. Je to dané vlastne aj tým, že mnoho ľudí chce umývaním zubov tráviť čím ďalej tým menej času. Je to dané aj tým, že motorická schopnosť rôznych ľudí je rôzna. To znamená, že nie každý má ten cit v ruke a nie je manuálne zručný, alebo prípadne sú ľudia s určitým postihnutím a tak ďalej. Takže elektrická kefka má určite svoje miesto v našich kúpeľniach. Ale ak by som z nejakého dôvodu tú elektrickú kefku nepoužíval, to neznamená, že aj s manuálnou kefkou si neviem zuby vyčistiť rovnako dobre ako s elektrickou kefkou.
V súvislosti s elektrickými kefkami sa stretávame s mnohými pojmami - elektrická, rotačná, sonická, vibračná, hydrosonická... Sú to synonymá, alebo ide o rôzne typy kefiek alebo rôzne typy technológií?
V podstate sa elektrické kefky rozdeľujú na dva základné typy. Jedny sú také s tými guľatiny lavičkami, ktoré sa buď otáčajú alebo oscilujú. To znamená niečo, ako keď točím s volantom doľava doprava, doľava doprava. No a potom sú vibračné alebo sonické, a to sú tie, ktoré, celá hlavička sa neotáča, ale vlastne rozvibrovávajú tie vlákna, ktoré sú na tej hlavičke, a práve tým rozvibrovávaním dosahujeme lepšiu deštrukciu alebo lepšie narušenie zubného povlaku. Čiže vibračné sú synonymom pre sonické.
Aký je rozdiel teda medzi sonickou a hydrosonickou?
Základný rozdiel medzi sonickou a hydrosonickou kefkou je v tom, že pri sonickej kefke to kmitanie tých vlákien, ktoré nám, znou hovorím, napomáha rozrúšaniu alebo narúšaniu zubného povlaku, tak narúša ten povlak len tam, kam sa to vlákno do toho vlaku vlastne ponorí. A kefky, ktoré sú hydrosonické, tak dokážu narušiť povlak aj bez toho, aby sa priamo vlákna do toho povlaku ponorili. Takže fungujú aj na takú maličkú vzdialenosť medzi vláknami a zubnou sklovinou. Nemusia otierať tú zubnú sklovinu, nemusia sa jej dotýkať, a napriek tomu dokážu tým hydrodynamickým efekto, práve tým, že rozprúdia tekutinu. Pretože samotný zubný povlak si môžeme predstaviť niečo ako povedzme medúzu, hej, ktorá je z 99 percent tvorená vodou, tak aj zubný povlak je vlastne hlavne tvorený vodou, a pokiaľ tú vodu dokážeme rozpohybovať alebo rozprúdiť, tak dokáže narušiť ten zubný povlak v podstate aj zvnútra.
To znamená, že dá sa to laicky prirovnať k nejakým mikroskopických vodným sprchám alebo ten hydrodynamický efekt?
No, ja by som to veľmi nerád prirovnal k ústnym sprchám, lebo ústne sprchy sú práve veľmi málo účinné pomôcky v našej kúpeľni. Ale možno by som skôr tú sprchu preniesol až do nejakej wapky z hľadiska účinnosti.
Teraz otázka asi najzaujímavejšia, podľa čoho si má človek vyberať sonickú kefku? Podľa počtu kmitov alebo?
To je taká veľmi veľmi záludná otázka. V podstate výhodou alebo obrovskou výhodou elektrických kefiek je práve to, že tú hygienu ako keby zjednodušujú alebo za kratší čas som schopný vlastne lepšie rozrušiť ten povlak, a nevyžaduje to teda až toľko mojej nejakej zručnosti. Na druhej strane veľkou nevýhodou elektrických kefiek, teraz sa bavíme o elektrických, to znamená rotačných aj vibračných, je práve v tom, že tých niekoľko tisíc pohybov vlákna na jednom mieste môže priniesť zubom z dlhodobého hľadiska aj nepekný darček. A to je to, že príde k rýchlejšiemu opotrebovaniu skloviny oterom. To znamená, prichádza k treniu dvoch plôch a tam tá sklovina môže trpieť. No a keby som si mal vybrať naozaj kefku, ktorá práve napriek tým niekoľko tisícom alebo desaťtisícom kmitov za minútu je veľmi šetrná voči skloviny, tak sú to práve tie kefky, kde nemusí dochádzať k úplne otieraťniu toho vlákna a skloviny, ale dokážu tie vlákna vytvárať ten hydrodynamický efekt a dokážu narúšať povlak na zuboch takmer bez dotyku alebo s minimálnym oterom. Z toho vyplývajú rovno dve veci. Tá jedna je, že tie vlákna by mali byť veľmi jemné, a tá druhá je vlastne, že tie jemné vlákna by mali byť dostatočne pružné na to, aby dokázali ten hydrodynamický efekt vytvárať.
Takže tak ako v podstate aj pri manuálnych kefkách, samozrejme, už sa našťastie dávno vie, že tie jemné vlákna sú dôležité. A dá sa povedať, že pri elektrických to platí o to viac?
No mnoho ľudí sa sústreďuje na motorček. To znamená, koľko mi vydrží motorček, ako vyzerá a tak ďalej. A ten motorček nie je pre mňa až tak dôležitý. Pokiaľ je dostatočne výkonný na to, aby rozkmital tie vlákna, tak mne ďaleko viacej záleží na tvare hlavičky a na práve jemnosti a pružnosti vlákien, ktoré sú na tej hlavičke. Je podľa mňa úplyný nezmysel sústreďovať sa, alebo teda porovnávať kefky na základe počtu programov. Dokonca pre mňa vlastne, keď má zubná kefka veľmi veľa programov, tak ma to skôr zmätie. To znamená, že ani toto neni pre mňa nejak priorita. Naozaj tá hlavička je to najdôležitejšie, čo na tej kefke je. A tak, ako si už povedal, tak ten vývoj je taký, že na začiatku neboli vibračné kefky. Boli len rotačné a oscilačné. Prečo vôbec vznikli? No jednoducho, lebo sú ľudia, ktorí naozaj potrebujú s hygienou pomôcť. To sú ľudia po úrazoch. To sú napríklad starší ľudia, ktorí už strácajú schopnosť si poriadne mechanicky vyčistiť zuby. Čiže je super,š že ten nápad vlastne prišiel, a že sa zrealizoval. Len následne na to ľudia začali s obľubou tieto rotačné kefky alebo oscilačné používať, pretože to bolo super zjednodušenie hygieny a tak ďalej. A začali sa objavovať práve tie obnažené krčky, citlivé krčky, zoodratá sklovinu a tak ďalej. Tak výrobcovia sa nejak pozreli na to, že ako toto vieme zmeniť, alebo ako tieto veci vieme minimalizovať. No a výsledkom boli práve spomínané sonické kefky. Sonická kefka má tú nevýhodu trošku, že práve u hendikepovaných ľudí, a to sa týka mentálne aj fyzicky, je niekedy veľmi veľmi ťažké kontrolovať tlak. A tým pádom, že oni niekedy na tú kefku veľmi tlačia, tak kmitajúce vlákna, keď ich pritlačíte vlastne o zub, tak oni automaticky prestávajú kmitať a tým nečistia. Takže u tejto skupiny ľudí stále prevláda potreba používať rotačné alebo oscilačné kefky. A naopak, pokiaľ sme neni obmedzení, tak pri sonických elektrických kefkách je veľmi veľmi dôležité netlačiť. Keď netlačíme, vlákna voľne chytajú. To znamená, že my vlastne tú kefku len ako keby tak jemne navádzame, že kde máme tie zuby. Len aby jemne kĺzala po zuboch a dovolila naozaj tým kmitajúcim vláknam rozbíjať tú štruktúru toho povlaku. Strašne rád hovorím ľuďom, že aby si chytili elektrickú kefku ako sláčik. A skúste robiť pomaly krúžky na zuboch a zistíte, že tie zuby sú úplne rovnako, dokonca lepšie vyčistené keď netlačíte, ako keď tlačíte.
K tým hlavičkám, vravel si viac menej o vlákna, o ich jemnosti a o ich pružnosti. Ale čo samotný tvar hlavičky, je aj v tomto smere niečo, čo by si potenciálny zákazník mal všímať pri výbere?
Čo sa týka hlavičky pri sonických kefkách, tak platí podobné pravidlo ako pri mechanických kefkách. To znamená, tá hlavička podľa možností by mala byť skôr menšia, aby sa ľahšie adaptovala na nerovný povrch zubných oblúkov. Okrem toho, mne sa naozaj páči teraz ten koncept, kedy tá hlavička má po obvode trošku dlhšie vlákna. Lebo tie dlhšie vlákna vlastne slúžia len práve na tú jemnú navigáciu. Aby som cítil, kde tá kefka je, a určujú tú vzdialenosť tých kratších vláken od tej skloviny, a nechajú pôsobiť ten hydrodynamický efekt. Takže, ak naozaj tú kefku držíme ako sláčik, že ju držíme len v prstoch, tak ja v podstate cítim len tie dlhšie vlákna po okraji a tie kratšie kmitajú a čistia bezdotykovo. A to je, že úplne super. Tak, z môjho pohľadu, hlavička podľa možností nie je veľká a hydrodynamický efekt, ktorý sa zatiaľ stále robí len na hlavičkách s rôznou dĺžkou vláken. To znie trošku divne, pretože doteraz sme stále hovorili že rovno zastrihnutá kefka, všetky vlákna rovnaké a tak ďalej. Áno, pri mechanickej kefke to takto platí. Pri sonických kefkách s hydrodynamickým efektom je práve super to, že tie vlákna na obvode sú trošku dlhšie a v strede hlavičky sú kratšie.
Veľká zaujímavosť podľa mňa v súvislosti s elektrickými kefkami je, že ono je to produkt, ktorý je zároveň pomôckou ústnej hygieny, zároveň je to elektronika. To znamená, že zákazník, keď sa má rozhodnúť napríklad, že elektrickú kefku, ktorej značky si kúpi, tak odporúčal by si mu skôr siahnuť po nejakej osvedčenej značke v elektronike alebo osvedčenej značke v ústnej hygiene?
Ono jednoznačne tá odpoveď je vlastne v tej hlavičke, pretože akonáhle by som sa sústredil na ten motorček, motorček je dôležitý, lebo nekvalitný motorček by to nerozkmital, neurobil by tie kmity, ktoré potrebujeme, nevytváralo by to napríklad ten hydrodynamický efekt a tak ďalej. Ale na konci dňa, keď budeme zrátavať plusy a mínusy, tak naozaj to najdôležitejšie je práve kvalita hlavičky alebo tej koncovej časti, to čo sa dotýka mojich zubov, to čo priamo vlastne nejakým spôsobom zabezpečuje, aby tie zuby boli čisté, a pritom nepoškodené.
Viem, že napríklad hydrosonická kefka Curaprox Hydrosonic Pro má ako jediná momentálne myslím na trhu aj jednozväzkovú hlavičku alebo single hlavičku. Možno to poslucháči poznajú ako taký ten jeden tenký zväzok vlákien. Pri manuálnej kefky je to čoraz populárnejšia verzia kefky na dokonalé vyčistenie, či už každého zuba zvlášť alebo ťažko dostupných miest alebo okolo zubného strojčeka. Podľa teba ako zubného lekára, je to tiež nejaká pridaná hodnota pre pacienta pre zákazníka, alebo?
Tak ja som vo svojej praxi zistil, keď som začal jednozväzkovú kefku v tejto sonickej podobe dávať pacientom s fixným ortopedické aparátom napríklad, tak tam úžasným spôsobom sa zlepšila hygiena. Pre tie deti použitie jednozväzkovej kefky manuálnej v pomerne komplikovanom prostredí, kde naozaj tie zámky a tie drôtiky a guličky rôzne na tých zuboch zavádzajú, tak nie je úplne jednoduché. A rodičov tiež veľmi nebaví neustále chodiť dočisťovať im tie zuby, pretože s tým fixným aparátom napríklad konkrétne, nie je to jednoduché. A keď som nahradil tú manuálnu kefku práve tou sonickou, tak tie deti to zvládajú oveľa oveľa lepšie, pretože oni sa len sústredia na to, aby tá hlavička chodila okolo tých zámočkov a okolo tých drátikov a to kmitanie tých vlákien už nerobí potom to dieťa rukou, ale tie vlákna kmitajú samé. Naozaj je to úžasné. Rovnako to veľmi pomáha u starších ľudí, u ktorých vlastne už klesá tá motorická schopnosť sa možno až tak dobre orientovať v tých ústach a tak ďalej. Takže sólo hlavičku alebo single hlavičku na sonickej kefke ja naozaj, že milujem, to je super vynález.
Už si dnes počas dnešného podcastu viackrát spomenul typy pacientov alebo rôzne cieľovky, pre ktorých je sonická kefka asi dobrou pomôckou. Ale myslím, že sme ešte nehovorili o deťoch. To znamená, že je to vhodná kefka aj pre deti? Ak tak, od koľkých rokov alebo za akých okolností?
U detí by som bol veľmi opatrný pri elektrických kefkách kvôli niekoľkým veciam. Ak použijete u detí tú rotačnú alebo oscilačnú kefku, tak u detí v čase, keď sa formujú návyky, vzniká návyk na rotačnú alebo oscilačnú kefku, a oni potom väčšinou si ju pýtajú aj vo vyššom veku, kde pri stálych zuboch už naozaj môžu vznikať kŕčkové defekty a poškodenie skloviny. A zase pri tých vibračných, keď si predstavím, že detské ďasienka sú oveľa citlivejšie ako u dospelých, mnoho dospelých si chvíľku zvyká na sonickú kefku, pretože ich už šteklí. A keď pustíte sonickú kefku v ústach, tak máte pocit proste chvíľku takého naozaj, že šteklenia. No a deti to zvládajú väčšinou oveľa horšie. Takže rotačné alebo oscilačné u detí ja neodporúčam vôbec. A so sonickou kefkou si myslím, že pokiaľ začneme v období, kedy sa začína meniť chrup za stály, čo je povedzme okolo toho šiesteho roku, tak si myslím, že to tak asi najskorší čas, kedy by som povedal ja, že s tou kefkou by som začal u dieťaťa. Nevidím dôvod. Nehovoriac o tom, že u detí do 10 rokov aj tak rodič by mal stále dočisťovať tie detské zuby alebo mal by tomu dieťaťu pomáhať. No ale zase tá sonická kefka mu to môže zefektívniť, zjednodušiť, skrátiť.
Ďakujem ti, Pali, za ďalšiu porciu zaujímavých informácií, nielen pre mňa, ale určite aj pre poslucháčov. Vám milí poslucháči ďakujem, že ste si nás zapli. Mimochodom, sonická kefka je určite aj super tipom na vianočný darček pre vašich blízkych a možno vás preto bude zaujímať, že aktuálne dávame v Curaproxe k hydrosonickým kefkám Hydrosonic Black&White a Hydrosonic Pro dve čistiace hlavičky zdarma. Platí to v našich Smileshopoch, ktoré sú v nákupných centrách po celom Slovensku a v našom e-shope a platí to s našou vernostnou zubnou kartou. Všetky diely podcastu Medzi nami zubami nájdete samozrejme v podcastových aplikáciach iTunes, Spotify, google podcast. Taktiež ak nechcete, aby vám unikla žiadna časť, tak určite nás sledujte na Instagrame a Facebooku Curaprox Slovensko. Čaute.
Ahojte.