Prečítajte si prepis epizódy z podcastu Medzi nami zubami.
Tomáš Olšiak
Ahojte, vítam vás pri ďalšom diele podcastu Medzi nami zubami, ktorý vám prináša značka Curaprox. Moje meno je Tomáš Olšiak a v Curaprox Slovensko sa venujem marketingovej komunikácii. Mojím dnešným hosťom je pán doktor Pavol Andel, ktorý je špecialista v ortodoncii, vitaj u nás, Paľo.
Pavol Andel
Ahojte.
Tomáš Olšiak
S Paľom sa budeme rozprávať na tému, ako pri zubnom strojčeku neskončiť s pokazenými zubami. Takže, ideme sa dnes, ako je už z názvu zrejmé, venovať hlavne starostlivosti o zuby počas nosenia zubného stromčeka. Ale podľa mňa hneď na úvod je možno zaujímavé z pohľadu teba ako ortodontistu zodpovedať otázku, čo to vlastne znamená vrhnúť sa do ortodontickej liečby, a čo si musí človek sám sebe zodpovedať, keď sa rozhoduje - chcem strojček, nechcem strojček, možno aký strojček? Som vhodný typ človeka na strojček?
Pavol Andel
Tak prichádzajú k nám dva typy pacientov. Ten jeden pacient je detský pacient, za ktorého vlastne rozhoduje rodič. A potom sú dospelí pacienti, ktorí už tú situáciu si nejak vedia zhodnotiť aj sami. Niektoré odchýlky sú pomerne jasne viditeľné, a vieme dobre, že deti vedia byť veľmi nekompromisné. To znamená, že ak sa naozaj nejaká zubná odchýlka navonok veľmi prejavuje, tak v podstate sa ten strojček ako keby pýta sám. No a potom sú odchýlky, ktoré si bežný pacient v podstate nemusí ani všimnúť a mohol by ich, alebo mal by ich na to upozorniť ich zubný lekár, že tá odchýlka sa tam nachádza. No ale to, že máme odchýlku ešte stále neznamená, že potrebujeme strojček. Odchýlka znamená, že oproti nejakej stredovej hodnote alebo oproti nejakému priemeru sa od tohoto odlišujeme. A tam zase by to mala byť tak ako keby debata alebo rozhovor medzi lekárom a pacientom, že a ak si ten strojček dám, čo mi ten strojček prinesie. Takže tá potreba toho nosenia strojčeka na začiatku by nemala byť striktne daná takou tou vetou, že vaše dieťa potrebuje strojček, choďte k čelustnému ortopédovi. To fajn. Tam to môže začať, ale tam musí začať rozhovor.
Tomáš Olšiak
V podstate, keď sa na to pozriem z takého prvoplánového hľadiska, tak asi väčšina ľudí v kontexte so zubným strojčekom uvažuje o estetickom hľadisku. Ale ty ako odborník vnímaš aj nejaké možno medicínske faktory, ktoré môžu plynúť z toho, že človek má ten chrup nie rovno usporiadaný.
Pavol Andel
To je super otázka, pretože naozaj pacienti, ktorí prichádzajú, tak prichádzajú väčšinou s požiadavkou estetiky. Nepamätám si, kedy naposledy sa mi stalo, že prišiel pacient a povedal - pán doktor, nemohol by ste zlepšiť môj zhryz. Ale jasné, že tie rozmery sú dva. Ja by som dokonca povedal, že ten funkčný rozmer je nadradený tomu estetickému. To znamená, v prvom rade by sme mali dbať na to, aby tie zuby fungovali správne, a podľa možností fungovali počas celého života. No a tá estetika by mal byť taký príjemný vedľajší efekt, keď to tak poviem. No ale určite, že sú aj pacienti, ktorí nemajú žiaden funkčný problém, majú len estetickú odchýlku a záleží im na tom, aby ten chrup vyzeral dokonalo, bol dokonalý. No tak to môže byť takisto jedna z ciest vlastne, že prečo sa vydať na súputie s nejakým typom strojčeka.
Tomáš Olšiak
A vieš to aj rozmeniť na drobné? To funkčné hľadisko. Mne možno napadá hneď reč, teoreticky, že možno krivé zuby vedia ovplyvňovať reč.
Pavol Andel
No, nie je to len reč, je to teda, keď sme boli pri tej estetiky, tak je to, samozrejme, výzor, že veľa tých funkčných vád má potom aj vplyv na to, ako vlastne tá tvár vyzerá, ako vyzerá ten úsmev. Potom, samozrejme, je to reč. Môže to byť prehĺtanie. Pomerne málo sa hovorí o dýchaní. To znamená, že pokiaľ tá sánka napríklad je príliš postavená vzadu, alebo je taká zapadnutá, to sú pacienti s predkusom, tak tam sú niekedy ovplyvnené vlastne aj dýchacie cesty. To znamená, pacienti môžu trebárs v noci dýchať otvorenými ústami, chrápať, majú menší prítok cez dýchacie cesty, takže trebárs aj dýchanie môže byť jedným z funkčných problémov, ktorý sa dá strojčekom riešiť.
Tomáš Olšiak
Majú krivé zuby nejaký vplyv aj na zvýšenú kazivosť zubov, teoreticky?
Pavol Andel
To je taká záľudná otázka, pretože naozaj, napríklad sú pacienti, ktorí nevedia používať medzizubné kefky. A je to preto, že tie zuby sú uložené nepravidelne a tie medzizubné priestory sú takpovediac uzavreté viac. Oni nikdy nie sú uzavreté úplne, ale môže to čistenie byť oveľa komplikovanejšie. A práve takým tým rovnomerným usporiadaním zubov môžeme dosiahnuť práve to, že tá čistiteľnosť je jednoduchšia. Tá záludnosť je ale v tom, že krivé zuby ešte neznamenajú, že sa musia pokaziť, že je tam nutnosť toho strojčeka. Pretože poznám veľmi veľa pacientov, ktorí nikdy v živote strojček nemali, ani oň nemajú záujem a majú absolútne zdravý chrup. Tá daň za to je akurát tá, že ten čas čistenia je o niečo málo dlhší. Ten človek musí byť precíznejší, musí sa viac tomu venovať. Nedá sa to takpovediac nejak ako keby rýchlo odlfáknuť, hej, že tie krivé zuby proste, že... Sólo kefka, o ktorej sme sa už toľkokrát rozprávali, je výborný pomocník pri krivých zuboch. Takže krivé zuby v zásade neznamenajú to, že by musela byť väčšia kazivosť, ale tá pravdepodobnosť je tam predsalen trošku väčšia.
Tomáš Olšiak
A ja môžem povedať ako človek, ktorý v podstate končí momentálne, už sa blíži ku koncu ortodontickej liečby, že s čím som asi úplne nepočítal, je ten dopad v podstate na ten praktický život. Teda, to znamená, že moja otázka je, že spočíva úloha zubného lekára v tej takej tej úvodnej konzultácii podľa teba aj v tom, ako kebyže pripraviť človeka na to, aby vedel s čím počíta. Že naozaj ten zubný strojček to nie je len niečo, čo si proste dám a zrazu mi to narovná zuby, ale že naozaj to reálne ovplyvňuje bežné veci v každodennom živote, a aby s tým človek počítal. Tým pádom, aby sa zvýšila šanca, že naozaj tú liečbu aj dokončí, alebo sú vôbec v prípady, že niekto kvôli tomuto diskomfortu v živote liečbu ukončil?
Pavol Andel
Určite isté percento pacientov, ktorí, dokonca niekedy je to aj to správne, že lekár proste povie, že nebude pokračovať v liečbe, pretože to riziko pokazenia zubov je oveľa väčšie ako ten prínos, ktorý by to malo. No ale to, čo si sa opýtal na začiatku, je to tak. Je to v podstate, vy sa prihlásite povedzme na dva roky, na tri roky, záleží od typu odchýlky, to by tiež ten lekár na začiatku mal vedieť odhadnúť. A tak sa prihlási do nejakého, povedzme, že programu na cvičenie, alebo predstav si, že začneš chodiť na nejaký nový jazyk. To znamená, že musíš chodiť, musíš sa učiť, musíš sa to venovať, lebo inak to nemá zmysel. To znamená, že strojček naozaj nefunguje sám od seba, je to spolupráca. A to je napríklad niekedy ťažké, keď vidím prvýkrát pacienta, že je toho pacienta nepoznám a tam aj ten rodič by mal byť trošku schopný zhodnotiť, že ak to tomu svojmu dieťaťu, ktoré si poznám dám nosiť a dostanem vysvetlené všetky tie veci, ktoré s tým súvisia, má to v tomto veku vôbec zmysel? Zvládneme to spolu? Lebo ten rodič je v tom spolu s tým dieťaťom. To dieťa v tom nemôžeme nechať samé.
Tomáš Olšiak
V podstate aktuálne je na trhu už naozaj niekoľko riešení, čo sa týka ortodontickej liečby, či už tu máme klasické v podstate strojčeky kovové, keramické alebo aj tzv. Invisalign, čo sú vlastne priesvitné dlahy. Ty ako odborník máš pocit, že je medzi nimi nejaký zásadný rozdiel z hľadiska toho diskomfortu tej liečby a z hľadiska vplyvu na praktický život. Že keby toto bol nejaký dôležitý faktor pre človeka, tak by si mu odporučil niečo konkrétne z tohto? Alebo jednoducho nedá sa ujsť pred tými komplikáciami a treba si nimi proste prejsť?
Pavol Andel
No dneska ti idú ťažké otázky veľmi dobre, lebo to o tomto sa dá rozprávať pol dňa, ale ja to skúsim tak nejako zahrnúť, že medzi tými stromčeky sú veľké rozdiely. Nielen v tom, ako vyzerajú, nielen v tom, aký mechanizmus posúvania zubov ako keby využívajú, ale tie veľké rozdiely by mal vedieť zhodnotiť lekár. To znamená, keď príde pacient a má požiadavku na určitý konkrétny typ strojčeka, lebo to sa v poslednej dobe často stáva, tak lekár by mal vysvetliť, že či ten alebo onen strojček je na tú vadu vhodnejší. A aké plusy a mínusy mu to prinesie, pretože stále neni pravda o tom, že to je nejaký modernejší, novší, drahší je lepší a tak ďalej. Sú proste odchýlky, ktoré sa ľahšie riešia jedným typom aparátu a iné odchýľky sa ľahšie riešia povedzme zase niečím úplne iným. Takže neexistuje na toto žiadne pravidlo a je to zase o vysvetlení tým odborníkom, kedy rodičovi by mal povedať, že ktorý typ strojček je najvhodnejší. Aj keď v zásade vždy je najvhodnejší pre to, aby sme dosiahli určitý cieľ. Poviem ti to inak. Keď chceš ísť z Trnavy do Bratislavy, tak môžeš ísť vlakom, môžeš ísť po diaľnici, môžeš ísť po starej ceste, ale stále by si mal skončiť v Bratislave. To znamená, že ten spôsob, ktorým dosiahneme ten cieľ neni až tak dôležitý, ak ten cieľ dosiahneme. A pokiaľ pacient chápe, že vymyslím si, na diaľnici hlásia nehodu, na starej ceste sú zápchy, tak poviem tomu pacientovi - najlepšie momentálne je ísť vlakom. Hej? Takže treba sa rozprávať. To je to, čo hovorím, že na začiatku liečby by mal byť otvorený rozhovor, jednak o cieli, to znamená, čo chceme dosiahnuť. A ten cieľ je pozor záväzný. To znamená, pokiaľ sme si ho sľúbili, tak na konci by mal byť zase, lebo ten pocit do toho dá veľa energie, dá do toho veľa prostriedkov. To znamená, že na konci by to nemalo byť o tom, že on má pocit, že tie zuby rovnejšie. Alebo trebárs, ty sa tak isto rád zbavíľ strojčeka. A možno už také nejaké malé nepravidelnosti alebo povieme, že nedokonalosti si už povieš, že už nechcem ten stromček, už som s tým spokojný. No ale na začiatku liečby ti bolo sľúbené, že to tak nebude. A potom, kde sa to vlastne stratilo? Urobil si chybu ty? Stala sa niekde? Lebo niekedy sa tá cesta odchýli napriek tomu, že urobí pacient všetko preto, lekár urobí všetko pre to, stanú sa proste veci. Ale zas ich treba vedieť pomenovať.
Tomáš Olšiak
Niekde som čítal alebo počul, že zubný strojček síce znamená vyrovnané zuby, ale často aj pokazené zuby, na čo v podstate odkazuje aj názov dnešného podcastu. Vedel by si to ty ako odborník trošku rozviesť?
Pavol Andel
Každý pokus o vyrovnanie zubov znamená, že v tom čase, keď sa zuby vyrovnávajú treba dbať alebo venovať viac energie na to, aby sme tie zuby vyčistili. Je to preto, že strojček už ti ako keby komplikuje tie podmienky v ústach. To je daň za to, že tie zuby budú rovné. Strojček nemusí znamenať reálne pokazené zuby počas liečby, ale môže. Pacient, ktorý chodí na strojček, chodí na kontroly. A tá kontrola by vždy znamenať, že medzi jednotlivými kontrolami ja nehodnotím len, či sa zub posunul z bodu A do bodu B, ale že či to všetko v tých ústach funguje. To znamená, či funguje pacientova hygiena, či sú tam nejaké zápaly a tak ďalej. No a v neposlednom rade, keď idem na čelustnú ortopedickú liečbu, mal by som mať perfektne zmapovaný svoj stav pred liečbou. To znamená mal by mať so sebou preventívnu prehliadku a mal zhodnotené, v akom reálnom stave tie zuby mám. To isté by malo byť ako súčasťou výstupnej kontroly, to znamená, keď donosím strojček, všetko sa mi to dá zo zubov dole, naraz sa dá urobiť perfektná preventívna prehliadka znova. Tak idem na preventívnu prehliadku a viem si porovnať ten stav, že takto som do liečby vstupoval a takto z nej vystupujem. To je za mňa tá správna cesta.
Tomáš Olšiak
To znamená, ak to tak zhrnieme, nároky na ústnu hygienu sú akoby vyššie, ale stále v pohode riešiteľné pre každého bežného smrteľníka.
Pavol Andel
Úplne bez problémov. Dokonca ja si osobne myslím, že ortodoncia je perfektný krok na to, lebo mi tým, že to tréningové pole skomplikujeme jednotlivými nejakými zariadeniami, tak pokiaľ sa ten pacient na určitej precíznosti a tej trpezlivosti čistiť tie zuby s tým stromčekom, tak akonáhle skončí ortodontická liečba ten návyk zostáva a to je za mňa perfektné. Takže naopak, strojček môže byť ako keby ťažko na cvičisku..
Tomáš Olšiak
...ľahko na na bojisku. Ale ja, keď si tak predstavím napríklad klasický strojček so zámkami, s drôtikmi a tak ďalej, tak hneď vidím, že tam vznikne zrazu kopa nových rôznych rohov, záhybov, zákutí. Znamená to teda, že dobrá ústna hygiena pri strojčeku je len obzvlášť dôkladná hygiena s pomôckami, ktoré sme používali dovtedy? Alebo pri stromčeku treba siahnuť po nejakých špeciálnych pomôckach pri čistení zubov?
Pavol Andel
No tým, že vznikajú vlastne nové, ťažšie dostupné miesta na čistenie, tak väčšinou to znamená, že niečo treba aj pridať. Tá prvá vec, ktorú treba pridať je čas. Čistiť zuby, na ktorých je reálne nalepený fixný aparát, to je trojnásobok toho, čo bolo predtým. A to je to, čo tí ľudia ako keby zabudnú ako prvé, že to sa nedá vyčistiť za rovnaký čas. Potom, samozrejme, niekedy prídu špeciálne pomôcky. V poslednom období asi najväčší prínos, ktorý vlastne prišiel, tak je single hlavica alebo sólo kefka na sonickom násadci. Aj to preto, že hrozne to uľahčuje pacientovi hygienu. Ja som bol až prekvapený, ako sa toto vie zmeniť, lebo tie kmity, ktorá vlastne robí tá single hlavička okolo zámkov naozaj veľmi efektívne rozrušujú zubný povlak. Kdežto, keď to pacient robí manuálne, tak on sa jednak sústreďuje na to, kde tú kefku vlastne dáva, a ešte na to, aby s tou rukou robil tie kmitavé pohyby, čo býva pre mnohých pacientov komplikované. Ale pozor, to zase neznamená, že bez sonickej kefky so sólo hlavičkou sa strojček nedá vyčistiť. Len my sa to snažíme tomu pacientovi akokeby uľahčovať. Ja musím povedať, že strojček je za trest. Veľa ľudí si myslí, že je to za odmenu, ale nasadiť pacientovi fixný aparát..
Tomáš Olšiak
...za odmenu je výsledok.
Pavol Andel
Za odmenu je výsledok. Presne tak. Ale to je to, čo sme sa rozprávali. Ak dáš dva roky alebo teda nejaký konkretne ohraničený čas, dáš do toho tú energiu a ideš na jazykový kurz, tak výsledkom by malo byť to, že sa v tom danom jazyku dohovoríš. Ak dva roky budeš chodiť do telocvične, budeš poslúchať a budeš chodiť, ja neviem, na karate alebo na tancovanie, alebo hocikde, tak po tých dvoch rokoch by si mal mať tú odmenu za to, že tú činnosť budeš ovládať. Ten samotný tréning to je rehola proste.
Tomáš Olšiak
Bolí ortodontická liečba?
Pavol Andel
No ako koho. Asi to najviac bolí pacientov, keď si nečistia zuby a rodičom to teda povieme, tak potom tam nejaké malé po zadku môže prísť. Samotná ortodontická liečba je, samozrejme, pocit tlaku, lebo my tlačíme tie zuby z nejakého miesta, kde sa nachádzajú tam, kde ich chceme. To znamená, že povedať, že ortodontická liečba neznamená, že pacient nič necíti počas nej, tak nie je pravda. Na druhej strane, nemalo by to byť o bolesti, malo by to byť o pocite nejakého tlaku, ťahu. To znamená, že áno, ten strojček znamená, že niečo cítime, že sa niečo deje a bez toho to proste nejde. Ale ak je počas ortodontickej liečby prítomná vyslovene bolesť, tak je väčšinou problém. A ten problém môže a nemusí súvisieť so strojčekom, ale bolesť by nemala byť.
Tomáš Olšiak
Mám pre teba ešte jednu takú trošku možno hypotetickú otázku, ale ktorú si kladiem už dlhšie a vlastne na ňu stále nemám odpoveď. Bavili sme sa tu o potrebe dôkladného a pravidelného čistenia zubov pri ortodontickej liečbe. Ale čo v prípade, že máme ako verziu strojčeka vybraný neviditeľný strojček. To znamená tie priesvitné dlahy Invisalign. Zuby máme dokonale čisté, ale ten strojček všetci vieme, že po určitých dňoch trošku už ako keby v úvodzovkách zachádza a hromadí sa na ňom povlak. Môžem, v úvodzovkách povedané, dostať zubný kaz aj z nedostatočne vyčisteného strojčeka?
Pavol Andel
No to úplne asi nejde, lebo také množstvo tých baktérií, ono je to skôr povedal by som, že nepríjemné. Je to tak aj nazvem to, že asociálny faktor, keď človeku smrdí z úst a pod tými dlahmi naozaj tie zápchy alebo pachy môžu byť pomerne silné. Tam ide skôr o to, že ak nemám vyčistené zuby, to znamená mám na zuboch zbytky potravy alebo hlavne medzi zubami, lebo tam je to vždy najviac. A mám tam, samozrejme, baktérie, tak ja tým priesvitným, tou fóliou urobím niečo ako fóliovník. To znamená, ja zdokonalým prostredie pre baktérie na to, aby mohli nerušene produkovať kyseliny a toxíny, a moje zuby poškodzovať. Ono totižto to, o čom sa málo hovorí je, vlastne, veľkým pomocníkom je slina a slina nám riadi kyslé pH, v sline sa objavujú látky, ktoré nám dokážu tlmiť aktivitu baktérií. A v sline sa nachádzajú remineralizačné prvky. Čiže slina je obrovský pomocník. Len akonáhle ja si nasadí na zuby tú fóliu, ten aligner, tak mne sa tam tá slina nedostáva. Takže pravidlo jednoduché, že tento typ strojčeku, toho neviditeľného aparátu patrí na čisté zuby, a tak by to malo byť. Ono, samozrejme, že pod tým strojčekom ešte funguje aspoň sulkulárna tekutina a to je také to malé množstvo nejakej sliny, ktorá vyteká okolo zubov a tak ďalej. Čiže nie je to pod tým strojčekom úplne bez ochrany, ale rovnako tá hygiena musí byť perfektná. Akurát pre teba jednoduchšie je to, že ten fóiový aparát si dám dole zo zubov a vieš si to perfektne vyčistiť. Ten fixný aparát so zubov dole nedáš.
Tomáš Olšiak
No len tu sa dostávame trošku k takému háčiku. V podstate všetci, ktorí majú skúsenosti s neviditeľným strojčekom vedia, že je potrebné mať ho na zuboch čo najdlhšie. Zároveň verím, že naši verní fanúšikovia vedia, že po jedle by sme s čistením zubov mali počkať aspoň pol hodinu. To znamená, zložim si strojček, neviditeľný strojček, najem sa a teraz zuby si hneď vyčistiť nemôžem, ale nechcem stratiť možno tú pol, trištvrte hodinu, keď ten strojček na zuboch zbytočne nebudem mať, hoci tie zuby v tej chvíli nepotrebujem, napríklad na jedenie. To znamená, je za teba riešenie vypláchnuť si len dôkladne ústa čistou vodou alebo?
Pavol Andel
Určite. To je presne ten spôsob, akým viem skrátiť ten čas, lebo to, prečo by som si nemal čistiť zuby hneď po jedle, je vlastne pokles pH v ústach, lebo to pH nám vždy klesne. Poznáme to z reklamy na žuvačky. A pokiaľ ja chcem, aby sa mi to pH rýchlejšie vyrovnalo, tak, samozrejme, pár dúškov resp. vypláchnutí úst čistou vodou vlastne rýchlejšie navodí tú situáciu, že to pH sa vyrovná a zuby si vyčistiť môžem. No a okrem toho tieto aparáty, ktoré naozaj treba nosiť čo najviac, pretože oni nahrádzajú tie nalepené strojčeky. Tak ale zase ono tam tá hodina dve denne nevadia. A za dve hodiny denne v priemere sa dá aj najesť a dajú sa tie zuby aj umyť, takže je to v pohode.
Tomáš Olšiak
A na záver mám otázku trošku možno z iného súdka, ale myslím si, že veľmi dôležitú a zaujímavú. Bavili sme sa tu o tom, akým spôsobom riešiť to, keď máme zuby teda krivé alebo esteticky nie úplne podľa našich predstáv. Ale ako riešiť to, aby sme takémuto niečomu vôbec predišli? To znamená krivé zuby. Je to niečo geneticky dané, napríklad moji rodičia mali krivé zuby, budem ich mať aj ja. Alebo, ako napríklad budúce mamičky vedia pomôcť svojmu dieťaťu k tomu, aby ten strojček nikdy v živote nepotrebovalo? Je niečo, čo vieme ovplyvniť v tomto smere ako rodičia?
Pavol Andel
No to, na čo sa veľmi zabúda, a to prečo dnes má toľko dospievajúcich alebo detí a dospievajúcej mládeže strojček je preto, lebo v detstve veľmi skoro prišli o mliečne zuby. To znamená, že vysoká kazivosť mliečneho chrupu, ktorý drží také tie pozície pre stály chrup, tak pokiaľ oň príde to dieťa, tak má veľkú pravdepodobnosť, že tie zuby bude oveľa krivšie. Takže jedno z úžasných riešení je nedopustiť, aby moje dieťa malo pokazené mliečne zuby v čase, keď sa mu prerezávajú stále zuby. A to percento detí so zdravými mliečnymi zubami je bohužiaľ na Slovensku v tomto čase naozaj veľmi nízke. A druhá vec, ktorú môžem urobiť je tá, že nezanedbávať, mal by som sa zaujímať ako rodič o to, že ako moje dieťa trebárs dýcha. A mal by som sa zaujímať o to, že či má nejaký logopedický problém. To znamená, ako vyslovuje niektoré hlásky. Vnímať také tie drobné odchýlky. Úplne od začiatku vieme dobre, že cumlík dokáže zásadným spôsobom ovplyvniť. To znamená, že príliš veľký cumlík alebo dlhodobé pitie z fľašky. Vkladanie palčeka do pusy. To dokáže tak isto u toho dieťaťa naštartovať zmeny, ktoré sa potom môžu, znovu opakujem môžu, korigovať. Pre mňa to slovíčko 'môžu' je nakoniec možnože to najdôležitejšie. Preto taká tá hlavná rada pre rodičov - vždy sa, prosím, pýtajte, čo ten strojček tomu môjmu dieťaťu prinesie v prípade, že ho bude poctivo nosiť. Pretože nezriedka sa stretávame s pacientmi, ktorí povedia: ja som aj strojček nosil, trvalo dva alebo tri roky a pozrite sa, kde som. Takže znovu opakujem, nepúšťajme sa do ortodontickej liečby bez toho, aby sme si vzájomne nepovedali, aké benefity z toho strojčeka môžu pre toho konkrétneho pacienta plynúť.
Tomáš Olšiak
Ja by som sa ešte pristavil pri tom cumlíku. Možno by to poslucháčov zaujímalo bližšie. To znamená, podľa čoho mám vyberať cumlík svojmu dieťaťu, ak chcem minimálne znížiť riziko, že bude v budúcnosti potrebovať strojček. Aké vlastnosti má mať ten cumlík?
Pavol Andel
Tak najlepší cumlík je žiadny cumlík. To si treba povedať, že cumlík je taký náš výmysel, ako utíšiť dieťa.
Tomáš Olšiak
Ale žiadny cumlík je palec, nie?
Pavol Andel
No to je zase druhá vec. Takže pokiaľ ten sací reflex je, treba ho nejako utíšiť, keď to tak poviem. Čo naozaj v určitom veku sa pýta, tak je dobré, aby to dieťa vlastne uspokojovalo to sanie niečím, čo je prirodzené. Keďže nie je ani zdravé ani možné, aby malo stále vkuse prsník. To je to, prečo sme cicavce a to je to vlastne, kde ten sací reflex najviac uplatňujeme, tak treba v zásade, aby ten cumlík, ktorý to dieťa dostane do pusy, čo najviac napodobňovalo práve toto prirodzené prostredie alebo ako to nazvať. Takže cumlík by každopádne nemal byť príliš veľký, pretože keď si predstavíte tú hlavičku toho dudlíka, keď to dieťa vloží do malej pusy, tak ono tlačí hore na podnebie. No a tlak hore na podnebie znamená deformitu celého horného podnebia. Zase naopak, palček v ruke tak isto deformuje horné podnebie a plus ešte, keď si predstavíte, alebo vložíte si palec do pusy, tak cítite ako vám pästička zatláča tú dolnú čeľusť dozadu. Takže si v zásade zarábate nielen na otvorený zhryz, ale aj trebárs na predkus. No a v neposlednej rade, keď má dieťa cumlík v puse, tak sa mu tvoria sliny a musí prehĺtať. Takže pokiaľ ten cumlík nemá, myslím, že sa to volá karičky tam tá plastová časť vlastne okolo. Tak pokiaľ pri prehĺtaní sa tá plastová časť veľmi vtláča do pier, tak zase to môže zmeniť typ prehĺtania u detí, alebo naopak zafixovať detské prehĺtanie, čo má zase vplyv na vývoj čeľustí. Čiže ideálny cumlík je taký, ktorý čo najviac napodobňuje také tie prirodzené podmienky, ktoré dieťa dostáva v čase, keď saje prsník.
Tomáš Olšiak
Ďakujem ti, Paľo, za prínosné a zaujímavé informácie k téme ako neskončiť pri zubnom strojčeku s pokazenými zubami. Takže to bolo z dnešného dielu všetko. Ešte raz ti ďakujem, že si tu bol s nami.
Pavol Andel
Ja ďakujem za pozvanie.
Tomáš Olšiak
Milí poslucháči verím, že sa vám to páčilo. Samozrejme, všetky diely podcastu Medzi nami zubami nájdete vo vašich podcastových aplikáciách. Google Podcasts, Apple Podcasts alebo Spotify. Už teraz sa na vás teším pri ďalších dieloch. Ahojte.