Prečítajte si prepis epizódy z podcastu Medzi nami zubami.
Tomáš Olšiak
Ahojte, vítam vás pri ďalšom dieli podcastu Medzi nami zubami, ktorý vám prináša značka Curaprox. Moje meno je Tomáš Olšiak a v Curaprox Slovensko sa venujem marketingovej komunikácii. Mojím dnešným hosťom je zubný lekár a stomatochirurg Ján Jurkemík z kliniky MicroDENT v Rimavskej Sobote. Vítam vás u nás, pán doktor.
Ján Jurkemík
Ďakujem.
Tomáš Olšiak
S pánom doktorom sa budeme rozprávať o tom, čo to vlastne stomatochirurgia je, v čom je možno náročná pre pacientov, prípadne pre lekára, ale taktiež neobídeme ani naše vaše obľúbené zuby múdrosti.
Tomáš Olšiak
Takže pán doktor, stomatochirurgia, to znie tak pomerne vážne. Ja samozrejme nechcem nejakým spôsobom bagatelizovať iné odbory zubného lekárstva, ale keď človek si tak v hlave spojí, že zubný lekár a zároveň chirurg, že fúha, že tam asi už celkom končí sranda. Takže povedzte nám, čo vlastne stomatochirurgia je a prečo ste si vybrali túto, možno na prvé počutie, náročnú cestu.
Ján Jurkemík
Tak stomatochirurgia je súbor výkonov spojených s nejakou chirurgickou intervenciou v dutine ústnej alebo mimo nej. Tento obor mi nejako prischol, nakoľko ja som pracoval na maxilofaciálnej chirurgii šesť rokov a následne som sa venoval zubarine klasickej, takže som vlastne kratšie stomatológ ako som zubný chirurg. Zubná chirurgia v podstate v bežnej praxi je spojená s výkonmi, ktoré sú viac alebo menej náročné a maxilofaciálna chirurgia je spojená s vážnejšími výkonmi s nutnosťou celkovej anastézii.
Tomáš Olšiak
Čo si má náš poslucháč, ako laik, pod tým predstaviť – maxilofaciálna chirurgia, náročné výkony, celková anastézia.
Ján Jurkemík
Maxilofaciálna chirurgia je veľmi náročná chirurgia hlavy, krku, v podstate okrem mozgu, oka, ucha sa robí všetko. Vyžaduje si často multidisciplinárny prístup a na Slovensku je možné ju robiť iba v Bratislave, v Martine, v Košiciach a po novom aj v Bystrici. To sú náročnejšie výkony a z nich potom jednoduchšia je vlastne tá stomatochirurgia, čo sú vlastne výkony ozaj iba v dutine ústnej a zriedkavo mimo nej.
Tomáš Olšiak
Viete uviesť aj nejaký taký konkrétny príklad nejakého zákroku alebo nejakého možno problému, ktorý pacient vie vyriešiť iba zákrokom maxilofaciálnej chirurgie?
Ján Jurkemík
Tak rozsah tých výkonov je iba na predstavivosti vašej alebo predstavivosti prírody. Príroda je veľmi vynaliezavá v tom, čo je nutné v tej dutine ústnej ako robiť. Tak je to v podstate akýkoľvek druh nejakého krvavého zákroku. Môžeme povedať či už sú to zuby múdrosti, uzdičky, rôzne zhubné alebo nezhubné útvary v dutine ústnej, na jazyku, rôzne plastiky, takisto korekčné operácie, estetické na gingive, aby sa zlepšil efekt nejakej stomatoprotetickej práce. Ozaj to by sme mohli menovať strašne dlho, ale treba si uvedomiť, že ja som sa v praxi stretol s tým, keďže zamestnávam aj mladšie doktorky a absolventov, že každý má v podstate záujem o chirurgiu, aj ženy rovnako ako muži, a každý sa ma vždy pýta či ho nejak naučím tú chirurgiu na pracovisku, či si môže urobiť certifikačnú prípravu a podobne. Zvyknem vždy každému vravieť, keď je do toho taký žhavý, že v učebniciach stomatochirurgia má tisíc strán, tú treba vedieť na tie výkony, ale má ďalšie dva zväzky, ktoré majú tiež po tisíc stranách, a to sú komplikácie v stomatochirurgii, a to je oveľa dôležitejšie ako poznať, pretože chirurgia v tom vyššom leveli je vlastne iba improvizácia v podstate na základe nejakých stanovených postupov a dobrý chirurg vlastne vie zvládnuť komplikácie, to rozlišuje dobrého chirurga od zlého, podľa mňa.
Tomáš Olšiak
Takže treba asi na tento obor aj celkom veľký kus odvahy.
Ján Jurkemík
Odvahy nie, skúsenosti. Odvaha prehnaná je zlé slovo, skôr pokora. Dobrý chirurg nechce operovať podľa mňa. Tiež som kedysi na vrchole nejakej takej svojej kariéry a ešte mladosti sa hrnul do výkonov a rád som ich robil a teraz som extrémne rád, keď sa im môžem vyhnúť pomocou nejakých iných metód.
Tomáš Olšiak
Odvahy som možno myslel skôr v zmysle, že idem do toho zákroku s tým, že ak aj niečo nepôjde presne tak, ako som to obrazne povedané čítal v knižke, tak budem pripravený na možné komplikácie.
Ján Jurkemík
Áno.
Tomáš Olšiak
Alebo nepredvídateľné možno situácie budem schopný ich riešiť.
Ján Jurkemík
Ono tie komplikácie vždy sa im človek snaží vyhnúť tým lege artis postupom, ale dutina ústna je také miesto, kde je veľká premávka a tam sa veci radi komplikujú. Navyše chirurgia vždy každý aj laik si spojí s nejakou sterilitou alebo možnosťou dezinfekcie, čo v dutine ústnej je nemožné. Čiže ako keby som vám operoval brucho a trikrát denne ho potieral jedlom, tak by to nedopadlo dobre a s týmto sa v ústach vlastne stretávame, že musíme vlastne zabezpečiť nejakú tú sterilitu.
Tomáš Olšiak
A vie pacient doma možno nejako minimalizovať riziko týchto komplikácií, prípadne infekcií, nejakým ja neviem.
Ján Jurkemík
Áno, to je správna otázka. Dobrou hygienou a dodržiavaním režimových opatrení, tým čo lekár povie ako sa o to treba starať po akom tom zákroku, ale tá hygiena v ústach je ozaj veľmi dôležitá aj po operácii, pred operáciou a podobne. Tak isto je dôležité si uvedomiť, že chirurg musí byť veľmi komplexný, čiže ani neexistuje v podstate iba chirurg, vždy to je zubár a nejaký stomatochirurg. Na maxilofaciálnej chirurgii, a teraz, keď to hodnotím spätne, tak sme mali deficit toho, že sme neboli v tej stomatológii a tej protetike hlavne tak erudovaní, nakoľko sme to vôbec nerobili, ja som plombu neurobil šesť rokov po škole, tak tam ten deficit a ten komplexný prístup bol tak mierne narušený kvôli tomuto, ale dobrý chirurg je komplexný, že vie tie komplikácie predvídať a ten jeho prístup je taký plánovaný, čiže naplánuje si zákrok a následne po zákroku nejaké komplexné riešenie toho prípadu, prečo ten zákrok indikoval. A tá hygiena je ozaj veľmi dôležitá a tak isto napríklad sa v praxi stretávam, že niektoré zákroky sú robené pri nevyhovujúcom stave hygieny, to znamená, že je tam kopec zubného kameňa, povlakov, bakteriálny biofilm a v tomto prostredí vlastne chirurg realizuje nejaký zákrok, čo neni ako dobré, lebo kúsok zubného kameňa, keď sa nám dostane do rany tá sa nezahojí a začne hnisať.
Tomáš Olšiak
Takže možno v niektorých prípadoch, keď si to tak ako kebyže logicky spojím, musí najprv človek ísť dajme tomu na dentálnu hygienu a až potom môže si tak zaslúžiť zákrok u stomatochirurga?
Ján Jurkemík
To je logické, tak ako keby ste sa nesprchovali pred nejakou operáciou apendixu alebo tak a išiel tam s blatom na brucho, tak tak isto aj tá dutina ústna by mala byť vyčistená adekvátne. Tak isto niektoré zákroky stomatochirurgie si musí ten pacient akoby zaslúžiť tou adherenciou k liečbe a prístupom, lebo ak je to niekomu jedno a vy tam chcete plánovať nejaký náročný zákrok na materiál alebo na váš čas a skúsenosti a ten pacient na to bude kašľať prognosticky, tak to nemá jednoducho význam.
Tomáš Olšiak
Spomínali ste, že dôležitá je aj pooperačnej starostlivosti dobrá ústna hygiena, ale mám pocit, že po niektorých zákrokoch, minimálne v tom mieste zákroku, tá hygiena de facto mechanická hygiena, to znamená čistenie napríklad zubnú kefkou, ani nie je možná.
Ján Jurkemík
Niekedy nie je. No ťažko sa čistí medzizubný priestor na nejakej zle uloženej osmičke, zube múdrosti, preto musia ísť často aj von, ale treba tomu človeku jednak vysvetliť, čo po zákroku má robiť a jednak si treba uvedomiť, že on je po zákroku vo veľkom strese, lebo predsa len je to zákrok v dutine ústnej a ľudia, z mojej osobnej skúsenosti, prežívajú tie zákroky v ústach horšie ako inde. Čiže keď vyberáme napríklad znamienka z celého tela, lebo my máme široký záber, alebo robíme nejaké onychomykózy a podobne, tam tí pacienti nemajú taký strach ako to, že sa im niečo robí v ústach, predsa len je to porušenie tej komfortnej zóny, pozeráte tam dvaja, traja ľudia do tých úst, keď je nutných viacero asistentov. Tak treba pacientovi vysvetliť pooperačnú starostlivosť, ale myslieť aj na to, že by ju mal dostať na papieri, keď on zabudne polovicu z tých informácií ako brať lieky, aké lieky, ako sa o to starať, takže mal by to mať aj písomne.
Tomáš Olšiak
Takže okrem hygieny sú tam nejaké lieky, prípadne nejaké gély, ústne vody v rámci tej starostlivosti.
Ján Jurkemík
No tak, ako je vynaliezavá príroda v komplikáciách a v evolúcii, tak sú vynaliezavé aj firmy v rôznych prípravkoch, ktoré zubárom momentálne poskytujú. Niektoré sú užitočné, niektoré sú viac-menej užitočné a niektoré sú viac ako menej užitočné. Tak určite samozrejme najčastejšie sú to antibiotiká, tie treba erudovane dávať, lebo 81 percent antibiotík na Slovensku je preskripčne indikovaných mimo záber alebo mimo spektra účinku a podobne, takže treba ich dávať cielene a rôzne vyplachovacie vodičky, ktoré ten bakteriálnym biofilm trošku redukujú. Nič nenahradí ale mechanické čistenie. Všetky veci sú len ako podporné, keď sa ten zákrok dobre urobí, tak ozaj je to vlastne viac-menej len podporná liečba tá starostlivosť o dutinu.
Tomáš Olšiak
Z toho čo ste spomínali, ako príklad možno tých zákrokov stomatochirurgických mi, napadla taká vec, väčšinou v súvislosti so záchovnou stomatológiou, laicky povedané stomatológia, ktorá ako kebyže opravuje zubné kazy, tak v súvislosti s ňou sa hovorí, že v podstate za všetky problémy si človek môže nedostatočnou hygienou, keďže čistý zub sa nekazí, samozrejme, ale je možno stomatochirurgia v tomto trošku predsa len výnimka? Že ľudia si možno vďaka stomatochirurgii riešia problémy, ktoré sú nejakým spôsobom vrodené, rôzne uzdičky alebo možno zuby múdrosti a proste veci, za ktoré si nemôžu?
Ján Jurkemík
Máte úplnú pravdu. Čistý zub sa nepokazí, ale z praxe je dôležitý aj prístup pacienta, ale takisto aj prístup lekára, lebo niekedy ozaj je nutné, aby aj tomu stomatológovi na tom záležalo a erudoval pacienta, čiže musí to mať vysvetlené a niekedy kolegovia trošku akoby na toto zabúdali a v tej chirurgii sú vady vrodené, teda získané, alebo také, ktoré nastanú, či už sú to nejaké úrazy alebo podobne. Takže riešime často veci, za ktoré si pacient akoby nemohol a má ich dané do vienka, ako zuby múdrosti, niekedy sú to problémy, ktoré sa skomplikujú pri záchovnej stomatológii, ako endodoncia napríklad a podobne, ale v drvivej väčšine prípadov sú to faktory, za ktoré samotný pacient nemôže.
Tomáš Olšiak
To znamená, naznačili ste to, že niekedy skončia ako keby aj pacienti od iných zubných lekárov?
Ján Jurkemík
Často áno. To ja musím, bohužiaľ, povedať, lebo podľa mňa pravda je vždy len pravda. Často sú mi poslané zuby napríklad na extrakciu alebo korene, kde ja to odmietam extrahovať a poviem, že sa dajú zachrániť takýmto a takýmto spôsobom a nakoniec tie zuby zachránime. To je to, čo že rád sa vyhnem tej chirurgii a vlastný zub je koniec koncov vždy najlepší implantát, čiže vždy je to lepšie ako dávať tam cudzie teleso, a to je späté s rôznymi rizikami ako prijatia, neprijatia, nárokmi vysokými na pacienta, na personál.
Tomáš Olšiak
A extrakcia, teda trhanie zuba, sa radí medzi stomatochirurgické zákroky alebo závisí?
Ján Jurkemík
To je častá otázka, vlastne hej to tie zuby múdrosti nás prenasledujú ako v našom súkromnom živote, na rodinných oslavách a rôznych stretnutiach priateľských, každý má z toho nejaký strach, 86 percent zubov múdrosti musí ísť, je indikovaných na extrakciu, nemajú v podstate dostatok miesta. Sánka je už evolučne malá na tri moláre tento sa prerezáva ako posledný, takže nemá zákonite dosť miesta. Akoby dôkaz evolúcie je aj to, že čoraz viacej jedincov nemá založené zuby múdrosti, buď jeden alebo dva alebo žiadny.
Tomáš Olšiak
Napríklad jedinec, ktorý sedí oproti vám nemá ani jeden založený.
Ján Jurkemík
Zub múdrosti? Blahoželám.
Tomáš Olšiak
Medzi aké percento šťastných ľudí patrím?
Ján Jurkemík
Medzi malé, ale neviem sa štatisticky vyjadriť.
Tomáš Olšiak
Som niekde čítal, že 10 percent alebo tak nejako.
Ján Jurkemík
Podľa mňa ešte menej, že ani jeden, ale blahoželám. Tak sa nestretneme v praxi, takže to je super. Takisto dôkazom evolúcie napríklad je aj to, že na frontálnej čelovej kosti sa robí šev, sutura, čo je spojené s rastom frontálnych lalokov, takže niektorí jedinci majú aj takú novú suturu a rovnako aj tie zuby múdrosti, že nie sú založené, môžeme považovať za akoby progres evolúcie a môžeme do budúcnosti začať aj tvrdiť, že časom budú druhé moláre, teda sedmičky. Podobný problém, chirurgovia o pár tisíc rokov budú musieť chirurgicky vyberať druhé zuby múdrosti.
Tomáš Olšiak
To znamená, že sa nám ako kebyže čeľusť tak zmenšuje, že sa nám tam zmestí čím ďalej, tým menej stoličiek?
Ján Jurkemík
V podstate áno, lebo ten druh stravy je taký, že tá čeľusť není nutné, aby bola taká veľká. V minulosti nebola taká potreba chirurgických extrakcií a v súčasnosti tie zuby ozaj v drvivej väčšine okolo 85 percent prípadov musia Ísť von, lebo majú málo miesta a spôsobujú potom problémy. Sú tam úplne zbytočné, ako šiesty prst na nohe, čiže človeka ani nemusí mrzieť, že o ne príde.
Tomáš Olšiak
Sú nejakým spôsobom zuby múdrosti aj dedičné? V zmysle, že môj otec ich nemá, tak ich nebudem mať ani ja alebo je to úplná náhoda nejaká?
Ján Jurkemík
Tak ja by som rád dúfal, že dedičná je najmä múdrosť, ale zuby múdrosti, samozrejme, sú tam genetické faktory či sú už založené, nie sú, v akej polohe, kedy prerezávajú, takže tá genetika a epigenetika určite zohrávajú aj v tomto úlohu.
Tomáš Olšiak
A predpokladám, že často ten spôsob, akým je vedený zákrok pri ťahaní zuba múdrosti je iný, ako možno zub z úplne inej časti úst, to znamená, že možno naši poslucháči si často pod trhaním predstavia chytí zub kliešťami, vytrhne, také to klasické možno z detstva čo poznáme, ale viem aj zo svojho okolia od známych, že extrakcia zuba múdrosti je naozaj chirurgický zákrok.
Ján Jurkemík
Áno, pacienti už prídu tak naočkovaní internetom a známymi, že sadnú si do kresla a už podľa pohľadu očí viete, že čo počuli, a kedy dlátko použijete, kde máte kladivko. Dôležitá je erudovanosť, tu tie zuby múdrosti ja vravievam, prvých tisíc ide ťažko a potom to už ide ľahko. Tak tá erudovanosť je dôležitá, lebo také dramatické historky ako počúvame, že hodinu, hodinu a pol ma trápili so zubom, to som ani nezažil, väčšinou sme v rozmedzí 10-20 minút hotoví, aj keď sú to náročné zuby. Robí sa to pod anestéziou s vodovou, čiže pacient necíti nič, iba tlakovú bolesť. Dôležité je získať si jeho dôveru na začiatku, že to má ozaj umŕtvené, nebude bolieť a individuálny prístup a komunikácia počas zákroku, aby mal istotu, že vždy počas zákroku môže povedať bolí, tak vtedy to zohľadníme, trošku mu dáme vydýchnuť, ale není to také náročné, že by sme tam dlátkovali, pílili, nejak tlačili a podobne. Tomu zubu treba len vytvoriť cestu, nájsť tú cestu, ktorou chce ísť a normálne cielene ho vybrať, to je pár minút. Ja som strašne hrdý na to, že vždy sú tí pacienti tak príjemne sklamaní, že to nebolo také zlé ako to, čo čakali v podstate. Ozaj sa netreba toho báť len si treba nájsť nejakého erudovaného chirurga alebo maxilofaciálnu chirurgiu niekde v spádovej oblasti a tam sú ozaj kolegovia erudovaní, lebo vlastne toto robia denne. My sme denne aj 20 zubov múdrosti vybrali a to bolo náročné pre nás skôr viacej ako pre pacientov. Ale tie zuby sú ťažké aj pre nás, lebo je to vzadu, tak pánu Bohu za chrbtom, úplne vzadu a my tam musíme tie zúbky vidieť a loviť a nepoškodiť tam okolité štruktúry, ale darí sa nám to, zatiaľ úspešne.
Tomáš Olšiak
To znamená, že keď niekto absolvuje extrakciu zuba múdrosti a je z toho hodinu a pol trvajúci boj tak má zmeniť lekára?
Ján Jurkemík
To som tým nechcel povedať, lebo na zuboch múdrosti sme nemali radi to na chirurgii, keď sme boli mladí alebo aj teraz je to také jednak v súkromnej sfére si ľudia za to aj zaplatia, ale nevýhoda je tá, že keď ja som sa ako mladší kolega trápil s nejakým zubom, že aj 20 30 minút, lebo tam sme vyberali riadne ako šupy, tak keď som sa ako trápil, tak ten človek si povedal, že mladému sa nedarí, ale keď sa primár trápil starší pol hodinu, tak si povedali wow, to bol zub, vytrápil som primára. Tak v tom je to také zlé, že ono človek môže tie zuby múdrosti robiť aj 30 rokov a vždy príde nejaký, ktorý ten zákrok predloží ozaj ako na polhodinu alebo tak. Ale to neni polhodina dlátkovania alebo niečoho, to je polhodina takého šprtkania sa tam a lovenie nejakej časti toho zúbka.
Tomáš Olšiak
Máte pocit, že práca stomatochirurga je psychicky možno pomerne náročnejšia alebo, keď to tak laicky poviem, nie je to tak, že môžete ako kebyže viac pokaziť?
Ján Jurkemík
Ja mám pocit, že celkovo tá zubarina je veľmi náročné, a keď ku mne chodia študenti alebo tak vždy ich prehováram, že ešte majú čas to povolanie zmeniť, lebo to je strašne náročná práca. Možno som sa mal viacej učiť a robiť niečo iné. Tá chirurgia, ozaj viete viacej pokaziť, predsa len mať v rukách nástroje, ktoré sú schopné poškodiť to tkanivo veľmi, či už rôzne vrtáky, skalpely a podobne. A akýkoľvek zákrok sa môže skomplikovať, to závisí od vynaliezavosti chirurga, ale nestáva sa to v praxi, lebo tie postupy výučby chirurgov sú také, že aby sa toto nijako nestalo. Ale skomplikovať sa dá všetko, vlastne aj jednoduchá vec aj zložitá. Ja by som povedal, že chirurgia by mala byť taký doplnok bežnej stomatológie. Niektoré zákroky, ktoré aj pri najlepšej snahe sa skomplikujú alebo zlyhajú, tak tá chirurgia vie zachrániť alebo doriešiť alebo niektoré zákroky, ktoré tam príroda do tých úst tak stanovila, niektoré štruktúry anatomické, keď treba odstrániť, tak tá chirurgia je ako nutná, nevyhnutná súčasť zubariny, ale mala by byť ozaj ako zvažované ako posledná možnosť. A chirurgia by mala nasledovať pred protetikou, lebo protetika musí byť urobená na hotový stav v dutine ústnej, takže malo by sa zabraňovať tomu, aby bola chirurgia robená po protetických prácach. A čo sa týka hygieny napríklad vášho oboru tak, keď je hygiena horšia, nastúpi nejaký proces parodontidídy a je to zanedbané zo strany pacienta a bohužial aj lekára a ten stav je už taký vážny, tak chirurgia vie vyriešiť aj parodontitídu, čiže nie je to tak, že mám ľudovo povedané paradentózu a budú mi trhať zuby. Existujú na to zákroky, ktoré vedia tú paradentózu zvrátiť, zachrániť ten stav v dutine ústnej a zabrániť tak nejakým extrakcia alebo strate zubných tkanív.
Tomáš Olšiak
To znamená, keď si to nejako tak laicky predstavím, že ako keby tie paradontitídou napadnuté tkanivá sa nejakým spôsobom odstránia alebo čo si mám pod tým predstaviť?
Ján Jurkemík
V podstate áno. Nefunkčné tkanivo hyperplastické sa odstráni, robia sa osteoplastiky, odstráni sa i postihnutá kosť, urobí sa taká gingeoplastika, plastika ďasienok, samozrejme tomu predchádza inštruktáž pacienta, zistenie tomu či mu na tom záleží, lebo ak urobíme takýto zákrok a on nebude používať medzizubné kefky a chodiť pravidelne na kontroly, tak je to zbytočné, ale dajú sa aj ťažké stavy dnes zvrátiť. My máme taký aj laser, robí sa to normálne klasicky, ale momentálne vyvíjame metodiku laserovú, už vlastne ju používame ju pol roka skoro, takže to je takmer bezbolestný zákrok.
Tomáš Olšiak
Pán doktor, ďakujem vám za super rozprávanie. Verím, že sa to páčilo aj našim poslucháčom. Verím, že sa možno stretneme ešte pri niektorom z ďalších dielov podcastu Medzi nami zubami.
Ján Jurkemík
Ja ďakujem veľmi za pozvanie, vážim si to.
Tomáš Olšiak
Milí poslucháči, ďakujem aj vám, že ste si nás zapli. Všetky diely podcastu Medzi nami zubami nájdete vo svojej podcastovej aplikácii, na Spotify, Google podcast alebo Apple podcast. Ahojte.