Prečítajte si prepis epizódy z podcastu Medzi nami zubami.
Tomáš Olšiak: Ahojte, vítam vás pri ďalšej časti podcastu Medzi nami zubami, ktorý vám prináša značka Curaprox. Moje meno je Tomáš Olšiak a v Curaprox Slovensko sa venujem marketingovej komunikácii. Dnešným hosťom je pán doktor Pavol Andel, zubný lekár špecializujúci sa na ortodonciu.
MUDr. Pavol Andel: Ahojte.
S Palim sa budem rozprávať na tému ústne vody - biznis a marketing? Alebo neoceniteľná pomoc? Takže, Pali, trošku taký kontroverzný a vzrušujúci názov som tomu dal, ale mám pocit, že to pomerne dobre vystihuje tú pozíciu ústnych vôd v segmente ústnej hygieny. Z hľadiska toho, že zubnú kefku a zubnú pastu minimálne považujeme za automatickú súčasť ústnej hygieny. Ale mám pocit, že pri ústnych vodách to také jednoznačné nie je, či sú naozaj potrebné v rámci každodennej ústnej hygieny alebo nie, teda či je to naozaj iba biznis alebo sú potrebné. Takže najprv sa pýtam veľmi polopatisticky - používaš ústnu vodu?
Nie, nepoužívam ústnu vodu.
Znamená to teda, že keď ju nepoužívaš ty ako odborník, tak ústna voda nie je potrebná?
No otázka by mala znieť, že v akých prípadoch je potrebná ústna voda. K bežnému životu alebo k bežnej dennej hygiene nám ústna voda naozaj je zbytočná a predražuje nám v zásade celú tú ústnu starostlivosť. Takže v situácii ak by som si chcel zabezpečiť zdravé zuby pomocou ústnej vody, tak idem zlou cestou. Ak v určitých špecifických situáciách ústnu vodu používam na to aby mi pomohla, tak ak si vyberiem tú správnu, tak naozaj môže byť súčasťou istého procesu alebo súčasťou hojenia v ústach.
To znamená, že také tie ústne vody, ktoré sú ako kebyže, nazvem to ústne vody svieži dych, na každý deň sú v podstate podľa teba zbytočné? Dajme tomu plus mínus vyhodené peniaze? Ale ústne vody sú potrebné, keď ja neviem, máme nejaký problém. Alebo aké situácie si myslel, aké okolnosti?
Predstav si, že by som tie ústne vody rozdelil na práve také tie kozmetické alebo ústne vody, ktoré zaháňajú možnože zápach alebo niečo podobného, a liečivé. Poďme k tým kozmetickým. Prirovnám ti to asi k tomuto, že docvičil si v telocvični, Tomáš, a ja ti poviem, že nesprchuj sa, mám pre teba super deaodorant. Asi tak fungujú kozmetické ústne vody. To znamená, pokiaľ mám v ústach nejaké zbytky trebárs hnilobného procesu medzi zubami, o ktorom sa už rozprávali alebo naozaj nemám dobre vyčistené ústa, tak ja v zásade tými kozmetickými vodami len prekryjem ten zápach, ktorý tam je. Krátkodobo to fungovať môže, ale naozaj veľmi krátkodobo. Rovnako s obľubou použijeme žuvačky, mentolky a podobné veci. Vieme dobre že naozaj po chvíli, keď vyprchá ten kozmetický efekt tej ústnej vody, tak je to vlastne preč. Pokiaľ ústa vodu použijem na to, že napríklad stomatológa absolvujem nejaký zákrok, kde môže napríklad prísť k narušeniu tkaniva, to je aj obyčajné vytiahnutie zubu, tak ak ústna voda obsahuje protektívne alebo látky, ktoré majú proste nejaký zmysel pri hojení, tak môžem napomôcť tomu, že tá rana sa hojí rýchlejšie, bez komplikácií a tak ďalej. Takže je otázka tá, že v akej situácii a akú ústnu vodu používam.
Takže tie terapeutické ústne vody sú napríklad pri vytrhnutí zuba, sú ešte nejaké iné situácie? Z hľadiska teba ako zubného lekára, keď napríklad by si ústnu vodu odporučil svojmu pacientovi.
Ústna voda je dobrá vždy, keď z nejakého dôvodu mechanické čistenie úplne musí stačiť. Napríklad, môžu to byť aj boľavé ďasná po dentálnej hygiene. Sú pacienti, ktorí majú vysoko citlivé ďasná a po dentálnej hygiene vnímajú chvíľku nekomfort, aj napriek tomu, že používa mäkkú zubnú kefku, no a ten povlak sa na zuboch usádza nový aj po tej dentálnej hygieny. Takže trebárs vždy, keď to tkanivo, ktoré môže byť teda, buď vytrhnúť zuba narušené, dentálnou hygienou, zavedením implantátu alebo akýkoľvek zákrok. Takže vždy, keď sú moje sliznice ohrozené teoreticky tým, že z nejakého dôvodu si buď nemôžem mechanicky čistiť zuby alebo hrozí, že sa mi zinfikuje rana, tak vtedy ústne vody terapeutické majú svoj zmysel.
To znamená, keď to rozmením na drobné z hľadiska takej laickej terminológie, tak z potravy a zo zubného povlaku sú nejaké baktérie, ktoré ideálne dávam preč z úst zubnou kefkou. A keď to nejaký spôsob nie je možné, tak ústna voda čiastočne dokáže splniť tú funkciu zubnej kefky v tomto smere? Správne som to pochopil?
Ono ani nie, že by plnila funkciu zubnej kefky, ale sú látky, ktoré sú obsiahnuté v ústnych vodách, ktoré dokážu tlmiť nárast zubného povlaku. To znamená, že na ten čas, pretože aj po vytrhnutí zubu, dobre, povedzme že deň, dva a tri, niekto štyri, to má tak citlivé, že v okolí toho vytrhnutého zubu nevie mechanicky čistiť. Ale už potom, samozrejme, je to len skôr výhovorka, že sa to nedá. No a pokiaľ použijem terapeutickú ústnu vodu, vhodne zvolenú, tak za tie štyri dni mi ten povlak nenarastie do tej hrúbky. A bez tej ústnej vody za tie štyri dni by už bol vlastne, už by ho bolo toľko, že by mi uškodil. Ale, ak budem používať tú ústnu vodu, tak ona bráni tomu nárastu, toho množstva povlaku, v podstate do doby, kým znovu nemôžem mechanicky čistiť. A to je podľa mňa hlavný zmysel terapeutických ústnych vôd - prekonať ten čas, počas ktorého z nejakého dôvodu nemôžem vykonávať mechanické čistenie zubov.
To znamená, že keď mi napríklad trhali zub alebo robili iný stomato-chirurgický zákrok v ústach, tak tá ústna voda má zmysel hlavne kvôli obmedzeniu tvorby povlaku na okolitých zuboch, ktoré si nemôžem čistiť kvôli tej rane. Alebo má nejakým spôsobom zmysel aj pre tú ranu pre lepšie hojenie alebo ja neviem?
Tam práve veľmi záleží od toho, že po akej ústnej vode siahneme. Základná, taká látka, ktorá sa používa v terapeutických ústnych vodách je chlórhexidín. Je to antiseptikum, to znamená, že je to látka, ktorá je schopná zničiť patogénne mikroorganizmy alebo vôbec mikroorganizmy v ústach. Jej obrovskou výhodou je práve to, že je v podstate účinná na všetko aj na baktérie aj gram-pozitívne aj gram-negatívne, huby, vírusy, v podstate na všetko. A takmer na ňu nevzniká rezistencia. To znamená, že môžeme opakovane počas života túto látku použiť veľmi úspešne a nevzniká to, čoho sme svedkami napríklad pri antibiotikách, že ak častokrát berieme nejaké antibiotikum, tak vznikne na ne rezistencia. To je obrovská výhoda chlórhexidínu a dodnes nebol prekonaný ako účinná zložka v ústnych vodách. On samozrejme bráni aj tomu, lebo mikrobiológovia vedia, že jedna z takých najobľúbenejších kultivačných pôd alebo kultivačné médium je krvný agar, a akonáhle sa nám v ústach vytvorí krvná zrazenina napríklad v extrakčnej rane, tak de facto baktériám, kým umožníme obsadiť tento krvný koláčik, a na ňom sa množiť, tak to radi urobia. A práve chlórhexidín je schopný vytvárať film na povrchu krvného koagula, ktorý potom zase bráni tomu, aby tie baktérie to boli schopné kolonizovať alebo obsadiť. No ale ak tá ústna voda obsahuje napríklad okrem chlórhexidínu kyselinu hyaluronovú, tak kyselina hyaluronová je potrebná pre bezproblémový priebeh hojenia. je to látka, ktorú máme prirodzene v sebe. To znamená, že vždy, keď dôjde k nejakému poraneniu, tak v tej rane sa nám tá kyselina hyaluronová objaví bez toho, že ju tam dodáme. No ale pokiaľ jej tam dodáme v podstate viac alebo pokiaľ zabezpečíme, že tam bude, tak môžeme zjednodušiť priebeh hojenia. Záleží od množstva látok, ktoré sú v tých terapeutických ústnych vodách. A tým pádom vlastne sa aj líši kvalita ústnych vôd.
Ešte by som sa chcel vrátiť k jednému typu problému, a to je zápal ďasien, pretože v podstate ten hlavný symptóm zápalu ďasien, to čo človek asi vidí tak najviac je krvácanie ďasien a veľa značiek v podstate promuje ústne vody na základe toho, že pomáhajú na zápal ďasien. Podľa mojich informácií, na zápal ďasien pomáhajú medzizubné kefky, tak ako to je? Ako to vidíš ty, ako odborník?
Výrobcovia v podstate zneužívajú to, že nikto z nás nechce mať pokazené zuby a zneužívajú to, že sme ochotní niekedy za v podstate ako keby pár peňazí získať pocit zdravia. Je to naozaj veľmi jednoduché. Akonáhle do ústnej vody dáme látky, ktoré majú tzv. vazokonštrukčný efekt, to znamená, že sťahujú cievky, no tak keď my tie ďasná krvácali, tak mi krvácať prestanú. A my sme strašne spokojní, pretože máme pocit, že naozaj v tých laboratóriách Garnier a podobných inštitúciách tí vedci doslova nespia len preto, aby nám pomohli. Ono to tak úplne nie. Ústna voda, pokiaľ by som ju používal dlhodobo, tak má vždy nejaký negatívny dopad, a toto je hrozne dôležité si uvedomiť. Ja by som to prirovnal možno jednoducho k tomu, že chceli by ste celý život jesť nejaké antibiotiká, aby ste boli zdraví? Myslím si, že tam každý odpovie, že určite, že nie, lebo si uvedomujeme, že dlhodobé užívanie antibiotík má určite nejaké vedľajšie účinky, a nie je prirodzené, aby sme ich jedli. Prečo potom považujeme za prirodzené kloktanie úst nejakými antiseptickými ústnymi vodami len preto, aby sme nemali zapálené ďasná. A hlavne, keď si uvedomíme, že ten zápal ďasien pochádza z nesprávneho čistenia, z ničoho iného.
A to znamená, ani ako doplnok napríklad k medzizubnej kefke by si odporučil ústnu vodu s chlórhexidínom?
Tak z môjho pohľadu je to taký nevhodný bytový doplnok alebo naozaj, že zbytočnosť, ktorá to predražuje, pretože tie ústne vody za prvé stoja nejaké financie, najmä ak sa bavíme o tých kozmetických. Jednak sú v plastových fľaškách, ktoré tiež niekto niekde vyrába, niekde tie plasty končia. A naozaj to nepotrebujeme. Ja ústne vody bez účinku, ktorý je vlastne chcený pri niektorých typoch ošetrenia alebo pri holení, tak považujem naozaj za veľkú zbytočnosť.
Mňa ešte zaujalo, že si doteraz ani raz nespomenul alkohol, čo si ja, a podľa mňa, že väčšina ľudí tak apriori spájame s ústnymi vodami. To znamená, že alkohol nie je tou antibakteriálnou zložkou v ústnych vodách? Respektíve, akú funkciu má alkohol v ústnych vodách alebo sú aj ústne vody bez alkoholu?
Tak alkohol som nespomenul preto, lebo som si myslel, že dnes máme iný podcast (smiech), ale ho môžem spomenúť. Áno, je to tak, že alkohol sa v ústnych vodách používa a používal za rôznym účinkom. Jeden z nich je, samozrejme, ten, že samotný alkohol má vplyv na mikroorganizmy, v zmysle ich redukcie. A jednak sú ústne vody, ktoré alkohol využívajú na to, aby rozpustili niektoré látky, ktoré sú vo vode nerozpustné. To znamená, že potrebujú alkohol ako pomocnú látku, ktorej podľa nich ako keby vedľajším pozitívnym efektom je práve ten antibakteriálny účinok. Z môjho pohľadu je alkohol hlavne pri pravidelnom používaní alebo užívaní vždy je nebezpečný. Keď to nebudeme riešiť cez vplyv na sliznice a na membrány buniek, lebo aj tomu niektorí z poslucháčov určite rozumejú, tak veľmi často sa vyskytujú nádory v orofaciálnej oblasti, to je oblasť tváre a krku, práve u ľudí, ktorí majú chronický abúzus alkoholu, u alkoholikov. A aj na tom si vieme, ako keby veľmi jednoducho, ukázať škodlivý vplyv alkoholu na sliznice. A je v zásade úplne jedno tej sliznici, že či je to alkohol, ktorý my vypijeme, a ktorý má teda aj nejaký ďalší účinok na náš organizmus, alebo či je to alkohol, ktorý slúži ako nejaká látka trebárs v ústnych vodách. Takže z môjho pohľadu, akékoľvek dlhodobé dráždenie, lebo alkhol dráždi sliznice, akékoľvek dlhodobé dráždenie nejakou chemickou látkou je neprijateľné.
Keď to tak mám zhrnúť, keby sa poslucháč zamyslel, že ide napríklad na trhanie zuba, a chce si kúpiť ústnu vodu, tak podľa čoho si má vybrať? Stačí, že obsahuje chlórhexidín a neobsahuje alkohol, a vybavené? Alebo sú ešte nejaké iné látky, ktoré si má všímať alebo ešte tú kyselinu hyaluronovú si spomínal si spomínal, prípadne niečo iné?
Ak sa vlastne zamyslíme nad tým, ako prebieha hojenie akejkoľvek rany, tak v tej prvej fáze, keď sa vytrhne zub, tak tečie z toho krv. To znamená, že lekár nám dá zahryznúť do takého tampóniku, aby sa zastavilo krvácanie, to je tá hemostatická fáza, tá prvá, ktorá trvá pár minút. Potom sa tam vytvorí vlastne taká malá zrazeninka a ten koláčik, a začína sa takzvaná zápalová fáza, ktorá trvá pár dní. A počas tej zápalovej fázy potrebujem, aby sa to hojilo v kľude. To znamená, aby sa to podľa možností sekundárne nezinfikovalo. No a na to potrebujem ten chlórhexidín. Ak by tam bol alkohol, tak napríklad alkohol v ústnych vodách spôsobuje to, že ten krvný koláčik sa v podstate rozpúšťa, lebo alkohol funguje ako rozpúšťadlo, a tá zrazenina je veľmi dobrá, že v tej rane je. To je to najprirodzenejšie hojenie, takže preto aj akákoľvek ústna voda alebo teraz aj čistou vodou, ak vyplachujem po chirurgickom zákroku ústa, mal by som to robiť tak, že veľmi jemne. Len omývať, aby som nechcel tú ranu proste vypláchnuť, lebo naozaj tá krvná zrazenina vo vnútri je super na to, aby sa to hojilo. Čiže alkohol sme povedali, že nechceme. Lenže ten chlórhexidín, ktorý vlastne chceme, tak nám bude fungovať len v prípade, že napríklad si súčasne s tou ústnou vodou neumyjeme zuby so zubnou pastou, ktorá bude obsahovať Sodium Lauryl Sulfát (SLS), to také to penidlo. Lebo Sodium Lauryl Sulfát nám úplne zlikviduje účinok toho chlórhexidínu, takže v podstate tú ústnu vodu sme si kúpili úplne zbytočne. Takže, poďme na to takto. Ak by som si chcel teda pomôcť po chirurgickom zákroku niečím, čo má zmysel, tak si kúpim ústnu vodu, ktorá obsahuje chlórhexidín a ten chlórhexidín, keďže sme sa bavili o tom, že žiadna terapeutická ústna voda sa nemá používať dlhodobo, lebo vždy dochádza k použitiu nejakých chemických látok, tak isto ako tie antibiotiká spomínané a tak ďalej. Takže chcem chlórhexidín a chcem ho používať čo možno najkratšiu dobu. To znamená, že aby som rýchlo mohol tú ústnu vodu odložiť, pretože jej účinné látky nie sú prirodzenou súčasťou môjho denného života, alebo ako to povedať. Jasné, že pokiaľ to obsahuje napríklad kyselinu hyaluronovú, tak to sú ďalšie pozitívne látky, ktoré sú vo vnútri a môže ich byť aj viac. Ale znovu opakujem, ten zlatý štandard je práve ten chlórhexidín, a ten chcem stlačiť na čo najkratšiu dobu používania. Tam je super to, že dnes už práve tí výrobcovia, ktorí na to myslia, tak sa snažia nájsť práve tú cestu, ako obmedziť aj koncentráciu aj dĺžku používania tých účinných látok.
A čo teda sú tie kroky, ktoré výrobcovia robia preto, aby sa doba nutná na používanie ústnych vôd skrátila?
Tak napríklad v ústnej vode Perio Plus je ďalšou účinnou látkou Citrox, a vďaka Citroxu stačí ústnu vodu používať v podstate trikrát kratší čas, ako všetky ostatné ústne vody, ktoré chlórhexidín obsahujú.
To znamená, že toto dvojkombo, že je účinnejšie ako len chlórhexidín samotný?
Áno, zvyšuje to účinnosť, to znamená, že stačí nám nižšia koncentrácia. A v podstate chlórhexidín, to je v zásade, zase sa vrátim k tým antibiotikám, lebo to ľudia možnože lepšie chápu, že vieme, že antibiotiká majú určitú predpísanú dĺžku užívania, aby dosiahli ten efekt, ktorý potrebujeme. No a v tomto prípade si to predstavte tak, že namiesto antibiotík na dva týždne dostanete antibiotiká na 4-5 dní a máte ten istý efekt. To je to, čo urobí Citrox s chlórhexidínom. To znamená, skráti dobu používania a dokonca počas tej doby používania nám stačí nižšia koncentrácia toho chlórhexidínu.
Ešte možno bude pre poslucháča zaujímavé. Na začiatku si, ako kebyže tak kategorizoval ústne vody na kozmetické a terapeutické alebo liečivé. Vyplýva z toho názvoslovia, že tieto terapeutické ústne vody, napríklad aj táto spomínaná Perio Plus, že sú iba na predpis? Alebo sú na odporúčanie lekára alebo ako sa k nim dostane pacient?
V zásade sú to voľne dostupné ústne vody, to znamená nie sú len na predpis. Ja len by som bol naozaj rád, aby sa používali s rozumom. To znamená, že pokiaľ viem, ako ústne vody fungujú, viem v akom období pravdepodobne to mechanické čistenie bude z nejakého dôvodu vlastne znížené, a vtedy si viem pomôcť takouto ústnou vodou. Treba to, čo nerobíme, to je, že občas si otvoriť príbalový leták, pozrieť sa alebo poradiť sa naozaj s dĺžkou používania. Pretože znovu opakujem, akákoľvek ústna voda, ktorá je terapeutická, to znamená, že obsahuje účinné látky, pri dlhodobom používaní má vedľajšie účinky.
Dnes ďakujem, myslím, že sme tému ústnych vôd vyčerpali. Verím, že poslucháči sa dozvedeli to, čo chceli a možno aj to čo nechceli, ale potrebovali. Ja vám milí poslucháči ďakujem za pozornosť. Počúvali ste ďalšiu časť podcastu Medzi nami zubami. Všetky diely podcastu nájdete vo vašej podcastovej aplikácii, Spotify, iTunes alebo Google podcast. A, samozrejme, ak nechcete, aby vám už žiadna časť, tak nás sledujte aj na Instagrame a Facebooku Curaprox Slovensko. Ja už teraz môžem povedať, že v ďalšej časti sa budeme rozprávať na veľmi zaujímavú a aktuálnu tému, a to sú sonické kefky. Ako sa v nich vyznať, a ako si z nich vybrať. Vedeli ste napríklad, že sonická kefka Curaprox má ako jediná na trhu aj jednozväzkovú hlavičku? Takže aj o tom a o mnohom ďalšom sa dozviete už v ďalšom diely podcastu Medzi nami zubami. Čaute.
Ahojte.