Prečítajte si prepis epizódy z podcastu Medzi nami zubami.
Tomáš Olšiak: Ahojte, vítam vás pri podcaste Medzi nami zubami, ktorý vám prináša značka Curaprox. Rozprávame sa v ňom, ako sa starať o zuby tak, aby ste si udržiavali zdravé po celý život. Moje meno je Tomáš Olšiak a v Curaprox Slovensko sa venuje marketingovej komunikácii. Mojím dnešným hosťom je pani doktorka Soňa Lisá, detská zubná lekárka. Ahoj, Soni.
MDDr. Soňa Lisá: Ahoj, Tomáš.
So Soňou sa budeme rozprávať na tému: Ako sa starať o zuby v tehotenstve. Soni, ale hneď na úvod, ja by som možno ešte pred témou zuby a tehotenstvo, sa ťa skúsil opýtať na tému zuby a plánované tehotenstvo. To znamená, že v prípade, že si žena tehotenstvo plánuje, je niečo v súvislosti so zubami, čo je dobré si vyriešiť vopred? Prípadne, možno je to odveci otázka, ale je nejaký zdravotný problém v súvislosti so zubami, ktorý môže prípadne skomplikovať tehotenstvo?
No, v podstate samotné tehotenstvo je krásny, veľmi ale náročný proces, ktorý je veľmi dynamický a rýchly, a trvá deväť mesiacov bežne. Čo je naozaj dlhá doba. Keďže sa zvýšil vek, kedy ženy plánujú tehotenstvo, tak tým pádom aj tých komplikácií počas tehotenstva aj pred tehotenstvom môže nastať oveľa viacej.
Ale zase, výhoda toho je, že majú oveľa viacej času na to, aby si dali veci do poriadku, či už v živote alebo zdravotné. Tak isto, ako keď vedia, že chcú otehotnieť, tak sa snažia regulovať svoj životný štýl, váhu, šport.
Tak takisto by mali dbať aj na svoje zdravie a tú vnútornú krásu a pohodu, a preto si myslím, že aj pravidelná kontrola u toho zubného lekára a myslenie aj na tieto veci vpred by malo byť súčasťou plánovaného tehotenstva.
Čiže zaoberať sa tým, že áno plánovala by som otehotnieť, ale popri tom by som si mala dať skontrolovať aj stav zubov, či nemáme náhodou nejaké problémy, ktoré sú skryté, ešte nie sú prejavené a preventívne si dať zhodnotiť kompletne, vlastne, ústnu dutinu by malo byť súčasťou plánovaného tehotenstva.
Rozprávala si o problémoch, ktoré sú skryté, a ja viem, že v súvislosti so zubami často niektoré problémy, napríklad niektoré zubné kazy odhalia až RTG snímky. A v dnešnej dobe sa veľa rozpráva o vplyve rôznych žiarení. Tak by ma zaujímalo, je aj z tohto hľadiska dobre napríklad RTG zubov si vyriešiť pred tehotenstvom? Môže to byť nejakým spôsobom nebezpečné pre plod alebo vôbec? Už počas tehotenstva ten RTG.
Samotný RTG je krátkovlnné žiarenie, ktoré má určité kontraindikácie a nie je, samozrejme, úplne ideálny vykonávať ho počas tehotenstva. Preto najlepšie je, keď ide žena na preventívnu prehliadku ešte pred tým ako otehotnie.
Poprípade, ak nie je si istá počas preventívnej prehliadky, či už tehotná nie je, lebo má príznaky toho, že jej býva zle, má nejaké tie ranné nevoľnosti, alebo sa necíti dobre, tak radšej na to upovedomiť lekára. Pretože to prvé štádium tehotenstva, ten prvý trimester od toho nula do toho štrnásteho týždňa, vtedy naozaj sa vyvíjajú tie orgány a každé jedno žiarenie môže byť potencionálne rizikom pre ten plod.
Samotné žiarenie, čo sa týka RTG zubov a hlavy, je vzdialené dostatočne od panvy a brucha. A v dnešnej dobe sa používajú aj ochranné olovené vesty, ktoré vždycky chránia tú ženu počas aj tých najmenších žiarení v RTG, čo sa týka toho dentálneho RTG. Takže snažíme sa zabrániť tomu, aby bol plod ožiarený. Treba ale rátať s tým, že tie žiarenia v dnešnej dobe sú kumulované zo všetkých strán.
Stačí, že si žena zlomí nohu, stačí, že prelietava lietadlom, takisto to je určitá radiačná záťaž, takisto vonku, hej, tá sféra nie je úplne ideálna. Čiže tá kumulácie tých žiarení je nejaká, a preto počas tehotenstva sa snažíme úplne eliminovať tieto žiarenia. Tie žiarenia RTG nové sú rôzne, rôznej dávky.
Keď nevyhnutne a nedá sa inak, tak spravíme segmentálne iba tých zubov, ktoré sú problematické s tým, že chránime tú ženu čo najviacej, ten plod, snažíme sa zabrániť tomu preniknutiu žiarenia tou olovenou vestou. A znížime dávku na najnižšiu hladinu, ktorú mu vlastne môžeme dať, aby sme mali výsledok toho snímku ideálny.
Takže v podstate aj súvislosti so zubami a tehotenstvom platí, že čo môžeš urobiť dnes, respektíve pred tehotenstvom, neodkladaj na zajtra.
(smiech) To áno.
Štandardnom je jedna preventívna prehliadka u zubného lekára. Je v tomto prípade niečo iné v súvislosti so ženou počas tehotenstva? Alebo tiež tam platí, že v podstate jedna do roka u zubného lekára?
Počas tehotenstva by ženy mali mať dve preventívne prehliadky. Kvôli tomu, že na začiatku tá žena má naozaj zvýšenú záťaž na celé to telo. Zvýšené je množstvo hormónov, to tehotenstvo je komplikovaný proces, aj čo sa týka tých fyziologických zmien. Čiže tam dochádzajú zmeny gastrointestinálne, dýchacie zmeny, prichádzajú tam zmeny hormonálne, ktoré nám ovplyvňujú vlastne celé to telo.
Zvýšením dajme tomu už len tých estrogénov, čo sa týka tých hormónov, tak v podstate sa zvýši ten zápalových faktor, a preto vlastne tam môže dochádzať oveľa skôr k rôznym komplikáciám. Preto by mala byť tá žena kontrolovaná aj na preventívnej prehliadke, takisto na dentálnej hygiene.
Na tej preventívnej prehliadke prvej, ktorú by mala absolvovať, by sa mal naozaj kontrolovať, či sú tam neni nejaké začaté kazy, či tam vlastne nie je nejaké ložisko, ktoré hrozí, že počas tehotenstva vznikne nejaký problém výraznejší.
Takisto by sa tam malo vlastne sledovať stav sliznice, či sú tam neni nejaké veľmi progresívne a zápalové zmeny, ktoré by mohli výrazne ovplyvniť celé tehotenstvo a skomplikovať aj to tehotenstvo od začiatku.
Počas tej druhej preventívnej prehliadky, tá väčšinou býva už v tom treťom trimestri, tak vtedy vlastne je zase dôležité, aby ten zubný lekár sledoval ten stav tých zubov na takej úrovni, aby bola schopná aj na začiatku ako porodiť to dieťa.
Aby bola schopná v pohode to dieťa kojiť, aby nemala nijaké bolesti a nekomplikovalo jej to zase tie prvé, kvázi krásne obdobia, ktoré môže s tým novorodencom zažiť a nemala počas toho problémy s bolesťami zubov a nebude nevyspatá kvôli tomu, že celú noc kojí, ale kvôli tomu, že celú noc ju bolí zub.
Mňa tam zaujalo, spomenula si tam niečo o vyššom riziku alebo zvýšenej nejakej aktivite, čo sa týka zápalových procesov. Ja si pamätám, ja som sa stretol s takým pojmom, čo sa týka zápalu ďasien, že tehotenská gingivitída. To znamená, že existuje niečo také, alebo je zápal ďasien nejaký iný počas tehotenstva, alebo je naň vyššia šanca, alebo je to stále len o zlej hygiene?
No tehotenská gingivitída je, je to normálne, vlastne ako keby poškodenie tej gingivy (ďasna) počas tehotenstva, a je práve ovplyvnené tými hormonálnymi zmenami. Počas tehotenstva tie hormonálne zmeny sú v celom tele.
Každá jedna sliznica, či už maternice alebo v tých ústach, je zdúrená vďaka tým estrogénom, ktoré zvyšujú vlastne tú permeabilitu, čo je priepustnosť tých ciev, a znižujú prietok krvi. Tým pádom sa tam tie zápalové zmeny oveľa rýchlejšie dokážu vytvoriť. Ak sa to spojí s množstvom povlaku a baktérií na tých zuboch, tak samozrejme tá gingivitída je tam výrazná a je tam výrazné zhoršenie.
Ak je ale dentálna hygiena výborná aj pred tehotenstvom, tak počas tehotenstva sa ten stav mierne zhorší, ale je to nebadateľné bežným okom u tých žien. A ak predtým nemali nejaké výrazne krvácajúce ďasná a vedia používať medzizubnú kefku, chodia na dentálnu hygienu každého pol roka, tak naozaj nemáme ľudí, ktorí by sa sťažovali na to, že počas tehotenstva máme nejaké výrazne opuchnuté ďasná, bolestivé ďasná alebo túto gingivitídu. Všetko to je súvisiace s množstvom baktérií a plaku.
Dôležité je, že naozaj počas toho tehotenstva tá žena pripravuje sa aj psychicky, nielen fyzicky, ale mení sa aj psychicky, a začne vnímať svet úplne inak. Tie hodnoty sa jej zmenia, a začne celú svoju pozornosť dávať tomu plodu. Pritom často zabudne práve sama na seba a prestane sa o seba až tak starať.
Dôležité je, že ona v prvom trimestri má často ranné nevoľnosti. Vtedy vlastne sa jej môžu odhaliť krčky, začnú byť zuby citlivejšie, ďasná sú viacej zapálené, kvôli tomu, že ona si nevyčistí správne zuby, potom ako vlastne sa vráti zo záchoda, s tým že jej bolo ráno zle, tak vlastne má všetko citlivé v tých ústach. Sa zase naje, má zmeny chutí, kedy vlastne strieda kyslé a sladké.
Zase na to reagujú tie zuby oveľa intenzívnejšie, ako za bežných okolností. Večer je oveľa skôr unavená, znova, nevyčistí si tie zuby, a potom vlastne sa prisudzuje to všetko samotnému tehotenstvu. Ale problém je v tom nastavení tej ženy, že zabúda na seba, lebo vlastne ju trápi najviac ten plod, a aby všetko bolo v poriadku, čo sa týka toho dieťatka.
Stále sa v podstate, ako keby točíme okolo tej kauzality v súvislosti: zubný povlak, zápal ďasien, zubné kazy. To znamená v súvislosti s tehotenskou gingivitídou ten povlak, ako sa ho zbavím? Stačí mi naň zubná kefka, alebo potrebujem ešte niečo iné?
Súčasťou toho samotného čistenia, takisto ako pred tehotenstvom alebo počas tehotenstva, by mala byť oveľa intenzívnejšie používaná práve medzizubná kefka, ale dôležité je, aby bola správna veľkosť. Preto aj tá návšteva dentálnej hygieničky by mala byť dvakrát počas toho tehotenstva. Kvôli tomu, že tá prvá návšteva dentálnej hygieničky má byť o tom, aby jej správne nakalibrovala medzizubné priestory a vyhodnotila správnu veľkosť medzizubnej kefky.
Aby tie ďasná zbytočne neboli traumatizované a dráždené veľkou medzizubnou kefkou, ale zase ani príliš malá medzizubná kefka nám nebude účinná, a ten zápal sa tam môže tvoriť. Tá druhá návšteva dentálnej hygieničky je zase o tom, že naozaj už začne rozprávať tým mamičkám, ako sa starať o prvé zúbky toho dieťaťa, a ktoré veci si má začať sledovať, keď sa ten novorodenec ozve a začne mu rásť v ústach už nejaká tá dentícia.
Takže na to, aby sme správne vyčistili tie zuby počas tehotenstva, tak potrebujeme klasickú kefku, a tak isto potrebuje medzizubnú kefku. Najideálnejšie, keď sa to spojí ešte s jednouzväzkovou kefkou, kedy sú naozaj tie miesta ideálne dočistené a okolo tých ďasien neostane žiaden povlak. Tým pádom žiadne baktérie, ktoré by nám mohli podporiť tvorbu toho zápalové procesu.
Ja by som sa ešte pristavil pri tej rannej nevoľnosti. V podstate aj tak nejako laicky predpokladám, že to, čo počas rannej nevoľnosti asi cez tie ústa tým opačným smerom vychádza, asi je pomerne kyslá substancia a sú nejakým spôsobom potom aj zuby oslabené kvôli tomuto a náchylnejšie na zubný kaz?
Áno, ten prvý trimester je na toto najrizikovejší, hej. Vtedy naozaj tie zuby, najčastejšie sa tie ženy začnú sťažovať na tú zvýšenú citlivosť aj pri tých krčkoch. Aj keď majú napríklad dobrú hygienu, a tie krčky sú už predtým mierne odhalené, tak počas toho prvého trimestra, ak naozaj majú silnejší ten dávivý reflex, tak sa im to ešte zhorší a vlastne tá citlivosť tých zubov, tak isto abrázia, je oveľa intenzívnejšia.
K tomu, keď sa pridá ešte striedanie tých jedál, kyslých a sladkých, poprípade chcú dať čo najviac vitamínov tomu dieťatku, tak začnú vypíjať samé smootie a citrónové vody, a podobne, aby mali dosť vitamínu C, tak zase to nám na tie zuby až tak dobre nerobí.
To znamená, keď to tak máme zhrnúť, v konečnom dôsledku stále je to o dokonalej ústnej hygiene, ale je niečo počas tehotenstva, čo musí žena robiť navyše? Alebo jednoducho len stopercentne a dôkladne robiť tie veci, ktoré v podstate by sme mali robiť ako keby po celý život so zubami.
No, počas toho samotného tehotenstva by mala ona naozaj, okrem toho, že len psychicky sa pripravuje na to, že privedie na svet nejaké dieťatko, tak by mala aj tú životosprávu celú mať prispôsobenú tomu, a by mala myslieť aj na ten dostatok tých vitamínov. Sú to zložky v potrave, ktoré sú nenahraditeľné a je množstvo vitamínov, ktoré jeden s druhým súvisia.
Ak ona má vyváženú stravu tá žena a snaží sa s tými chuťami nejako pracovať a, samozrejme, že má chuť na kyslé, ale nedá si hneď potom to sladké, chvíľku vydrží, poprípade medzitým si dá čistú vodu, sústredí sa na tie také základné veci tej životosprávy, tak sa dá predchádzať problémom.
Dôležitý je napríklad vitamín D, ktorého nedostatok už v tehotenstve nám môže spôsobiť ráštep podnebia u detí, u tých novorodencov. Zase, vitamín D nie je bežne vytvorený v tele, dostávame ho zo Slnka a vy, vlastne, my si ho v koži vytvárame. Čiže pohyb vonku zase pre tú ženu je ideálny na to, aby vlastne mala dostatok toho vitamínu D.
Z tej stravy dokáže množstvo vitamínov prijať, nie vždy nám len umelé doplnky dokážu vytvoriť ideálne podmienky pre rast toho dieťaťa, ale potrebujeme aj ten súzvuk tých všetkých vitamínov a všetkých minerálov mať v tele ideálny. A potom to funguje aj čo sa týka zubov, aj čo sa týka vlastne vývoja toho plodu.
Keď si hovorila o tom súzvuku, tak mi napadlo, v súvislosti s vitamínom D, že ak sa nemýlim, tak pomáha vstrebávaniu vápnika v tele. A s vápnikom a tehotenstvom som niekde počul taký mýtus, že zvýšená kazivosť zubov počas tehotenstva súvisí s tým, že plod odčerpáva vápnik z tela matky. Je to pravda, alebo?
Takto to neexistuje. Takto to nefunguje. Odčerpávať vápnik zo zubov sa nedá plodom, hej. A zase to je problém to, že keď tie ženy nemyslia na seba a nečistia si tie zuby správne a nedbajú na tú dentálnu hygienu, tak áno, môžu povedať, že a ja som bola trikrát tehotná, preto mám o 3 až 4 zuby menej, lebo už sa mi tak rozpadli, že mi ich musel lekár vytrhnúť. Princíp je úplne niekde inde.
Keď sa o tie zuby dobre človek stará, tak je jedno či bol tehotný, alebo či bol na dovolenke, alebo či bol v nemocnici, tak vlastne naozaj o tie zuby, keď je dobre postarané, tak tie čisté zuby sa nekazia. Ďalší problém je, ak sú nejaké výplne, ktoré nie sú ideálne spravené, pod nimi sú kazi alebo sú tam začínajúce problémy, v kosti sú nálezy, tak áno vtedy to začína byť problém a to sú zase veci, ktoré potrebujú odhaliť na tom RTG ešte pred tým plánovaným tehotenstvom. Aby sa dali vyriešiť.
Lebo počas samotného tehotenstva sa už množstvo vecí musí odložiť. A keď sa odkladajú, tak zase strácame čas na to, aby sme to spravili v správny čas. Čiže, keď ja zistím v piatom-šiestom mesiaci tehotenstva, že tá pacientka prišla s veľkou bolesťou, a ja vidím, že ten zub by sa krásne dal zachrániť, ale ona je tehotná, nemôžem jej dovoliť si dávať antibiotiká, nemôžeme jej dávať príliš veľa anestézie, tak musíme ísť do toho radikálnejšie riešenia a ideme potom skôr k tej extrakcii.
Takisto musíme zvažovať všetky tie faktory, na to aby sme urobili čo najmenšiu škodu tomu dieťatku, a potom sa stane, že áno, tá žena príde o nejaký zub počas tehotenstva napríklad, ale dalo by sa to krásne zachrániť pred tehotenstvom, alebo ak by nemala ťažkosti, tak potom.
To si mi v podstate už zodpovedala aj to, čo som sa chcel opýtať ďalšie.
Prepáč.
Ďakujem, práveže. Lebo chcel som sa opýtať na taký ďalší mýtus, že počul som aj také, že každé tehotenstvo stojí matku jeden zub. Takže v podstate teraz si to presne vysvetlila, že de facto áno, môže sa to stať, ale nie je za to zodpovedné priamo dieťa a tehotenstvo, ale tie okolnosti.
Sama matka toto ma naozaj v rukách. Ona sa rozhodne o tom, že či pôjde tou cestou, že počkám si, až keď budú bolesti, alebo tak, ako v dnešnej dobe sa prízvukuje robiť veci preventívne a myslieť o krok dopredu.
Čiže naozaj, keď sa ja sa zamyslím, a dobre, tak dávno som nebol na preventívke, chcel by som mať dieťatko. Možno to bude najlepšia cesta teraz sa ísť niekde objednať, skontrolovať si to, a potom začať uvažovať nad tým, že dobre, už aj čo sa týka tej ústnej dutiny, tak to tam máme v poriadku. Tá ústna dutina je vlastne vstupná brána do celého tela, na to netreba zabúdať.
A tak, ako je tráviaci trakt, celé vlastne to trávenie ovplyvnené, tak vlastne to strašne ovplyvňuje tá ústna dutina. Čiže, ak má niekto ťažkosti v žalúdku, v črevách, tak takisto to reaguje na to tá ústna dutina. Je to jeden prepojený kompletný systém, ktorý je tým tehotenstvom výrazne ovplyvnený a dá sa to krásne regulovať, ale musí preto spraviť niečo aj tá žena, samozrejme, aj ten lekár, keď treba.
Rozprávame sa hlavne o, samozrejme, o zuboch samotnej mamičky, respektíve budúcej mamičky, ale ty si to už trošku naznačila v jednej odpovedi. Je v súvislosti so stravovaním niečo, čo môže matka, budúca matka ovplyvniť z hľadiska vývoja zubov plodu? To znamená, že je niečo, čo ty odporúčaš, čo má matka prijímať vo zvýšenej miere a výsledkom toho bude, že dieťa sa narodí s odolným zubami? Alebo to je blbosť?
Ono je to všetko so všetkým súvisí, a treba si uvedomiť, že ten organizmus je úplne každý jedinečný a každý sme individuálny, každý reaguje inak. Ale sú nejaké základné princípy, ktoré vieme a s ktorými vieme pracovať. Vieme, že keď máme dostatok vápnika, áno máme silné kosti, máme silné zuby.
Na to aby sme mali dostatok vápnika potrebujeme vitamín D. Vitamín D vieme prijímať iba so slnka my. My si ho nevieme inak vytvoriť. Môžeme ho prijímať v tabletkách. Keď ho ale prijímame vitamín D, poprípade ešte aj v tabletkách máme aj vápnik,ale nemáme k tomu vitamín K2 ako kofaktor, tak vlastne bez toho sa nám nevstrebú.
To znamená, že my potrebujeme už len toto všetko mať dokopy, a ono to celé nebude fungovať, keď tam nemáme nejaké tuky, na to, aby sa to tam rozpustilo. Čiže tá vyvážená strava je úplný základ na to, aby ten vývoj toho plodu bol správny. Čo je vyvážená strava v dnešnej dobe, je strašne ťažko tých ľudí naučiť, lebo sú to vajcia z voľného chovu, ktoré obsahujú obrovské množstvo týchto látok ktoré potrebujeme. Je to mäso, ale potrebujeme to mäso mať najideálnejšie od zvierat, ktoré sú voľne vonku. A najlepšie pasúce sa čerstvou trávou. To je najlepšie, tam je najviacej toho napríklad K2.
K tomu potrebujeme tuky, a všetky tie správne tuky, ktoré môžeme mať v orechoch, v olejoch rôznych zdravých. To sú množstvá obchodov, ktoré ponúkajú všetky tieto produkty. A vôbec to nemusí byť o tom, že umelo si dopĺňame stále tie vitamíny.
Ja vidím, že ja strávim v práci 10 hodín, a potom idem na 3 hodiny von si zacvičiť, tak tá hladina toho vitamínu D je nejaká. Cez to leto mi to aj stačí, cez tú zimu, aj keď by som tri hodiny vonku chodila, tak mi to nestačí ten vitamín D, čiže si ho radšej umelo pridávam.
Tak isto je to počas toho tehotenstva - niekedy ten zdravý rozum sedliacky je úplne najideálnejšie používať, že keď budem jesť neustále mango, no tak to neni produkt, ktorý bežne tuná rastie. Má síce množstvo vitamínov, ale nie je to niečo úplne prirodzené pre náš organizmus.
Čiže by sme mali vlastne jesť v danom čase produkty z danej lokality, tam, kde žijeme, ktoré vieme dopestovať. To by mal byť taký ten úplne zdravý základ toho celého. Popritom dostatok pohybu a správne dýchanie.
Správne dýchanie znamená, že naozaj to telo sa aspoň raz za deň aj prehreje, naozaj, že sa aj zvýši ten pulz nejakým pohybom intenzívnejším, v tehotenstve nie každý je schopný behať ak predtým nebehal, ale nejako si zacvičiť, nejako rozprúdiť tú krv v tom celom tele, a tak isto rozdýchať tie dýchacie cesty, tak aby vlastne sa všetko vlastne očistilo z toho tela tak, ako sa má.
Na záver mi nedá sa neopýtať na takú tému, v dnešnej dobe veľmi pálčivú, a to je doktor internet. Hlavne v súvislosti s mamičkami aj budúcimi mamičkami je, samozrejme, kopa diskusných fór, kde jednak mamičky navzájom si zdieľajú skúsenosti, ale sú aj také, kde odpovedajú priamo odborníci. A teraz, moja otázka je, čo si o tom v podstate myslíš? Jeden pohľad je taký, že niekedy tie odpovede a tie skúsenosti iných môžu pomôcť, že sa človek upokojí, keď na sebe zbadá nejaký, nejakú nezvyčajnú vec, nezvyčajný prejav. Ale ja mám skôr pocit, že tie odpovede, aj tie informácie tam niekedy sú skôr v štýle, že zachovajte paniku. Tak čo si o tom myslíš ty ako odborníčka?
No internet je strašne veľký pomocník, ale naozaj niekedy narobí viac škody ako dobroty. Aj máme množstvo pacientov, ktorí nám prídu a presne nám povedia ešte aj na YouTube, že videli, čo budem robiť, a ako to mám spraviť. Tak ma to niekedy zasekne, a hovorím, či si to teda nechcú aj spraviť, sa ich spýtam, lebo naozaj tých informácií, a to množstvo tých informácií a dezinformácie, ktoré na tom internete sú, je obrovské a ľudia sa v tom už niekedy strácajú, čo je teda pravda.
Vyjadrujú sa k tomu ľudia, ktorí sa v tom ďalej nevzdelávajú, majú len nejaké strohé informácie a tie prezentujú. A potom sú zase ľudia, ktorí sa snažia to celé vyvrátiť a uviesť na správnu mieru, a snažia sa regulovať toto množstvo tých informácií a nájsť v tom niekedy, že kde je pravda, je naozaj ťažké. Preto ja si myslím, že najideálnejšie je prvé osloviť toho lekára, s ktorým vy spolupracujete, a u ktorého ste sledovaný.
A poprípade naozaj, keď ísť po tých informáciách, tak ísť na tie fóra, kde sa k tomu vyjadrujú odborníci lekári, poprípade si ísť osobne za tým lekárom, lebo samotné vyjadrenie len na základe fotky alebo na základe opisu a k tomu, keď chce niekto počuť presnejšie, čo by sme s tým všetko robili, tak je veľmi ťažké a nie vždy jednoznačná tá odpoveď môže byť, a potom, keď niekto iný zbadá, dajme tomu to dieťa alebo ten zub, alebo stav v tých ústach, tak tá odpoveď znie úplne inak.
Čiže to množstvo informácií na internete je obrovské, nájsť v tom ten úplne správny smer sa už nedá, si myslím, a naozaj je to len o tej dôvere, že či tomu budete veriť. A každý si tam hľadá to svoje. Keď má niekto vzťah k takým tým eko/bio veciam, tak bude po takýchto stránkach chodiť a tam bude hľadať tú odpoveď. A bude si hľadať len to, čo on chce a to sa mu páči a k tomu bude inklinovať, a tam vlastne v tom sa bude ďalej zamotávať. Keď niekto je úplne proti takýmto veciam, tak zase pôjde presne opačným smerom.
Čiže zase tam také zdravé rozmýšľanie, že aha toto je už extrém do jednej strany, toto je extrém do druhej strany. Tak poďme sa zamyslieť nad tým. A naozaj vo väčšine prípadov to stačí, keď sa človek tým sedliackym rozumom zamyslí a povie si, že čo vlastne všetko sa dozvedel a nájde z toho takú celkom jednoznačnú odpoveď, že toto bude asi správne. Hej?
Ani jedna cesta extrémna nie je správna. Vo väčšine prípadov to tak funguje, že ten zlatý stred je najideálnejší, čo sa týka výživy, čo sa týka tej životosprávy aj stravovania. Tak hociktorý z tých extrémov má veľa výhod, ale má aj veľa nevýhod.
Ďakujem Soni veľmi pekne za zaujímavé rozprávanie a určite veľmi hodnotné a užitočné informácie. Ďakujem aj vám, že ste nás počúvali. Ak sa vám dnešné počúvanie páčilo, tak ďalšie časti podcastu Medzi nami zubami nájdete, samozrejme, vo vašich podcastových aplikáciách, na iTunes, na Spotify, na Google podcastoch. A taktiež, ak by vás to zaujímalo, tak každý mesiac sa môžete tešiť na nový diel podcastu Medzi nami zubami s rôznymi odborníkmi na rôzne zaujímavé témy. Aby vám určite žiadny diel neušiel, tak nás sledujte na Facebooku a Instagrame Curaprox Slovensko, čaute.
Ahojte.